71 rocznica Powstania Warszawskiego w Bibliotece

W ramach obchodów 71 rocznicy Powstania Warszawskiego Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku organizuje cykl spotkań z uczestnikami tamtych dramatycznych wydarzeń Debata oxfordzka oraz Klub Czarnego Krążka 2.0

30 lipca o godzinie 17 odbędzie się Debata oxfordzka „Czy współczesne społeczeństwo byłoby gotowe wziąć udział w Powstaniu?”
W dyskusji udział wezmą dwie trzyosobowe drużyny pasjonatów historii. Ich zadaniem będzie przekonanie zgromadzonej publiczności do swojej tezy za pomocą merytorycznych argumentów, zaprezentowanych w ciekawy sposób. W trakcie spotkania liczymy na zaangażowanie publiczności, która będzie miała możliwość aktywnego udziału w debacie.

Zachęcamy widzów – piszą organizatorzy do zadawania pytań mówcom, komentowania podnoszonych przez nich argumentów oraz głosowania ZA lub PRZECIW dyskutowanej tezie. Moderatorem debaty będzie Marcin Sałata – radny Rady Miejskiej w Słupsku.

31 lipca w godzinach 11.30 – 17. Klub Czarnego krążka organizuje „ Zakazane Piosenki” z udziałem 2 Słupszczanek, które walczyły w Powstaniu Warszawskim

Krystyna Wasiuszko (ps. „Krysia”) – ur. 26.03.1929 r. w Warszawie, zam. na Starym Mieście, w 1942 r. przyjęta do i Szarych Szeregów, brała udział w działaniach dywersyjnych, jako młoda uczestniczka Powstania Warszawskiego (w batalionie „Wigry”) była przewodnikiem po kanałach, zaopatrywała powstańców w żywność, kolportowała informacje; ranna doczekała kapitulacji, następnie wywieziona do Frankfurtu nad Odrą, gdzie przymusowo pracowała; po wojnie wróciła do Warszawy, skąd w styczniu 1949 r. została skierowana do pracy w Słupsku.

Krystyna Wasiuszko

W trakcie spotkania będzie można wysłuchać patriotycznych utworów, które podnosiły ducha walki w powstańczej Warszawie. Zaprezentowane zostaną zdjęcia powstańczego fotografa pana Joachima Joachimczyka i przedstawiona jego niezwykła biografia. Spotkanie poprowadzi moderatorka Klubu Czarnego Krążka p. Maria Chamier-Gliszczyńska. Gośćmi specjalnymi będą dwie słupszczanki – uczestniczki tych bohaterskich i dramatycznych wydarzeń: pani Barbara Kropielnicka (o godz. 1130) oraz pani Krystyna Wasiuszko (o godz. 1700).

 Barbara Kropielnicka (ps. „Długowłosa”) – ur. 31.12.1932 r. w Warszawie, podczas Powstania Warszawskiego łączniczka i sanitariuszka w Batalionie „Zośka”, okres wrzesień 1944 – styczeń 1945 r. przetrwała na Okęciu, w kamienicach ocalałych z dewastacji Warszawy, po wojnie znalazła się w Bydgoszczy, potem Białogardzie, a we wrześniu 1959 r. zamieszkała w Słupsku.

Barbara Kropielnicka

 

 

 

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *