Barszcz atakuje w pomorskim

Województwo pomorskie jest jednym z najbardziej narażonych na poparzenie trującą rośliną Barszczem Sosnowskiego. Roślina, bardzo szybko się rozprzestrzenia, a jej wielkość dochodzi do 5 m. Obcowanie i przebywanie w jej pobliżu w słoneczny dzień grozi poparzeniami II i III go stopnia Wojewoda Pomorski Ryszard Stachurski zwrócił się do wszystkich powiatów województwa o sporządzenie i przesłanie dokumentacji dotyczącej występowania barszczu Sosnowskiego.

Okazuje się największe skupisko występowania zanotowano w powiecie gdańskim, człuchowskim, lęborskim i słupskim. Sygnały o występowaniu i poparzeniach płynęły z rejonu Kępic. Doszło do poparzeń dzieci i zwierząt na szczęście nie groźnych.

barszcz mapa

n10034Ostatnio do poparzeń tą rośliną doszło na Dolnym Śląsku i wyniku tego zmarła 67 kobieta.Nasz kolega, fotograf Tomasz Iwański ujawnił w internecie i na łamach wielu gazet występowanie tej groźnej byliny w powiecie słupskim, fakt że rośnie na ścieżce rowerowej i drogach uczęszczanych przez turystów dosłownie na głównych szlakach. Od tego czasu zaczęło być głośno o niej, a wójt Gminy Słupsk zapowiedział skuteczne jej zwalczanie.

Opublikowano także mapę występowania tej rośliny w województwie pomorskim i przestrogi dotyczące zbliżania się do niej.

barszcz (3)

Nazwa pochodzi od odkrywcy Dmitrija Iwanowicza Sosnowskiego badacza flory Kakazu, który w 1944 roku odkrył tę roślinę właśnie tam.

Do Europy sprowadzono ja w latach 50. Gatunek okazał się przybyszem bardzo kłopotliwym. Jest to agresywna roślina inwazyjna, niezwykle trudna do zwalczenia.
Nazywana była przewrotnie „zemstą Stalina”.- Od lat 50. do 70. XX wieku wprowadzany był do uprawy w różnych krajach bloku wschodniego jako roślina pastewna. Po niedługim czasie, z powodu problemów z uprawą i zbiorem, głównie ze względu na zagrożenie dla zdrowia, uprawy były porzucane.

barszcz (4)

 Fot. Tomasz Iwański

Walka z tą rośliną jest bardzo trudna, spontanicznie i bardzo szybko się rozprzestrzenia i jest bardzo ekspansywna zajmuje duży obszar terenu. Powoduje degradację środowiska przyrodniczego i ogranicza dostępność terenu. W dodatku sok ze świeżych roślin wywołuje zmiany skórne. Barszcz Sosnowskiego objęty jest prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski.

 

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *