49. Festiwal Pianistyki Polskiej

W Słupsku trwa 49. FPP, Koncerty pianistów odbywają się tradycyjnie już na 2 scenach. Estrada Młodych odbywająca się w Sali Rycerskiej Zamku Książąt Pomorskich –  konkurs dla młodych debiutujących w festiwalu pianistów  i  w  Filharmonii  wieczorny koncert gwiazd światowej pianistyki. 

 

IMG_4813

Dotychczas na scenie słupskiej Filharmonii zaprezentował się w koncercie inauguracyjnym Szymon Nehring i Paweł Wakaracy z towarzyszeniem Orkiestry Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica pod dyrekcją Bohdana Jarmołowicza. W niedzielę z recitalem fortepianowym wystąpił Maciej Grzybowski, a wczorajszy  koncert uświetnił mistrz improwizacji Waldemar Malicki w programie pt „ Naga prawda o klasyce”. Dzisiaj na scenie pojawi się laureat nagrody Grammy Włodek Pawlik. Artysta zaprezentuje się w repertuarze jazzowym.

IMG_4837

W Estradzie Młodych odbywających się w Sali Rycerskiej Zamku Książąt Pomorskich, 49.FPP rywalizują: Natalia Zaleska, Jakub Kuszlik, Rafał Kobyliński, Anna Lipak, Michał Dziewior i Mikołaj Sikała. Główną nagrodą jest udział w koncercie finałowym 49.FPP.

IMG_4759

Fot. Zbigniew Bielecki

W finale festiwalu usłyszymy koncerty w wykonaniu: Wojciecha Świętońskiego i Tadeusza Domanowskiego z towarzyszeniem słupskiej orkiestry Sinfonia Baltica. Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku to impreza zapoczątkowana w 1967 r. Przez lata towarzyszyli jej wybitni pianiści i muzykolodzy: Jerzy Waldorff, Krystian Zimerman, Piotr Paleczny, Halina Czerny-Stefańska, czy Witold Małcużyński. Estradę Młodych w 2005 roku wygrał Rafał Blechacz późniejszy laureat Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Największej pianistycznej imprezy na świecie.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *