50 lat kolekcji Witkacego w Słupsku – fotografie

W Herbaciarni  w Spichlerzu Richtera,  otwarto wystawę, „50 lat kolekcji Witkacego – fotografie” w Słupsku. Otwierając wystawę dyr. Marzenna Mazur przypomniała dzieje słupskiej kolekcji, jej początki. Powitała przybyłych na wystawę gości: honorowego Obywatela Miasta Słupska Izabelę Zelheim, starostę słupskiego Zdzisława Kołodziejskiego i wiceprzewodniczącego Słupskiego Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego Stanisława Turczyka.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Były kwiaty i podziękowania: kustosz Beacie Zgodzińskiej specjalistce, Witkacologowi, która wraz z Dorotą Ciecholewską przygotowała opracowała 2 nowe katalogi dotyczące mistrza firmy portretowej, kustoszowi Lucjanowi Hanakowi, autorowi pracy o plakatach Stanisława Ignacego Witkiewicza.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W trakcie wernisażu dyrektor Słupskiego Ośrodka Kultury Jolanta Krawczykiewicz przekazała do słupskich zbiorów, książkę mistrza „O Teatrze” wydaną w 1936r, która otrzymała w prezencie od wnuka Stanisława Ignacego Witkiewicza Macieja Witkiewicza. Na pożółkłej karcie tytułowej widnieje dedykacja autora swojej cioci i kuzynce. Niektóre kartki tego dzieła nie zostały jeszcze poprzecinane, a do tego jest także specjalny przyrząd opatrzony lilijką harcerską.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ekspozycja składa się ze zdjęć z lat 1973-2015 prezentujących fragmenty wystaw i wybrane sesje naukowe poświęcone twórczości S. I. Witkiewicza, organizowane w przeszłości przez słupskie muzeum, zarówno we własnej siedzibie, jak i poza nią.

Wystawa umożliwia zapoznanie się z działalnością wystawienniczą i naukową MPŚ związaną ze znajdująca się w Słupsku największą na świecie kolekcją prac Witkacego. Dzięki zaprezentowanym fotografiom można będzie przypomnieć sobie tytuły, sposoby aranżacji i autorów historycznych już wystaw, a także przywołać klimat przeszłości, takiej, jaką pamięta wielu słupszczan.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza również serdecznie na premierową prezentację filmu „Witkacy i Malinowski: pokaz kinematograficzny w 23 scenach” Witkacy and Malinowski: a cinematic séance in 23 scenes w reżyserii Johna Gilliesa, Australia 2015, 40 min., która odbędzie się w piątek, 18 września 2015 roku, o godz. 17.00 w kinie „Rejs” w Młodzieżowym Centrum Kultury, przy alei 3 Maja 22. Wstęp do kina bezpłatny, prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc w sali kinowej:

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *