Dożynki – najważniejsze święto rolników

Po raz pierwszy w historii wojewódzkie dożynki odbyły się w powiecie słupskim w stolicy w kratę w Swołowie. Na drogach dojazdowych uczestników dożynek witały kolorowe kwiaty i słomiane kukły. Tradycyjne Święto Plonów rozpoczęły się o godzinie 11 mszą świętą odprawioną w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Swołowie.

Po nabożeństwie koncelebrowanym przez ks. biskupa Edwarda Dajczaka mieszkańcy powiatu słupskiego w barwnym korowodzie przeszli do oddalonej o kilkaset metrów zagrody Albrechta gdzie rozpoczęto uroczystości dożynkowe.

IMG_6340

Starostowie święta plonów – Maria i Piotr Powęzkowie, przekazali samorządowcom bochen chleba z tegorocznej mąki, którym dzielili się wszyscy uczestnicy dożynek. – To najważniejsze święto rolników – mówił Zdzisław Kołodziejski, starosta słupski. – To czas podsumowań, ale także podziękowań i życzeń dla rolników. Ten rok, choć trudny, bo mieliśmy suszę, dla naszych rolników na szczęście nie był zły. Mam nadzieję, że następny nie będzie gorszy.

IMG_6377

Punktem kulminacyjnym było rozstrzygnięcie konkursu na dożynkowy chleb i wieniec. Wręczono także przodującym rolnikom odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa” przyznawane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rozstrzygnięto też wojewódzki etap konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne Roku 2015 oraz Konkurs Powiatu Słupskiego „Bursztynowy Kłos”.Na gości, którzy uczestniczyli w tegorocznych dożynkach wojewódzkich, czekała moc atrakcji.

IMG_6398

Fot. Zbigniew Bielecki

Nie zabrakło stoisk ze specjałami kuchni tradycyjnej i rękodziełem. Podczas rodzinnego festynu oprócz niezliczonych atrakcji takich jak kiermasze, loterie i stoiska pomorskich gmin na wszystkich czekała wspólna zabawa taneczna, którą zakończono tegoroczne uroczystości.(TW)

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *