S 6 Nadmorski szlak inwestycyjny
|Z inicjatywy Stowarzyszenia Samorządowego S 6 i pod auspicjami Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego odbyła się w Słupskim Inkubatorze Technologicznym konferencja S 6 Nadmorski Szlak Inwestycyjny, w sprawie powstania drogi ekspresowej z Goleniowa do Gdańska. Trasy , która połączy ze sobą 2 nadmorskie województwa: zachodniopomorskie i pomorskie.
Konferencje poprzedziło otwarcie 35 ha terenu inwestycyjnego w Płaszewku nieopodal Słupska.
Teren został uzbrojony w sieć wodociągową, kanalizacyjna i energetyczną. Wydano na to 10 milionów zł, z czego połowę pochodzi z funduszy europejskich. Mirosław Kamiński szef Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego twierdzi, że tego typu obszarów musi być więcej. Łącznie Samorządy planują wzdłuż „6” blisko 30 tego typu atrakcyjnych terenów inwestycyjnych.
Fot.Zbigniew Bielecki
Celem wydarzenia była prezentacja przebiegu i harmonogram prac budowlanych nowej trasy ekspresowej S6 oraz potencjał i korzyści społeczno-gospodarcze jakie mogą powstać w wyniku realizacji tej inwestycji.
Droga ekspresowa o długości 330 km połączy północno-zachodnią część Polski z północno-wschodnim Pomorzem. Trasa będzie przebiegać od Goleniowa koło Szczecina przez najważniejsze miasta wybrzeża: Nowogard, Płoty, Kołobrzeg, Koszalin, Słupsk, Lębork do Trójmiasta.
Konferencja jest inicjatywą trzech Specjalnych Stref Ekonomicznych – Słupskiej, Kostrzyńsko-Słubickiej i Pomorskiej – animuje wspólne działania służące tworzeniu nowych miejsc pracy, a także wsparciu rozwoju społeczno-gospodarczego obszarów znajdujących się przy drodze S 6.
Fot.Zbigniew Bielecki
„Szóstka” będzie główną arterią Pomorza, która pozwoli na znaczne podniesienie możliwości rozwoju terenów inwestycyjnych, ułatwi komunikację z aglomeracjami szczecińską i trójmiejską oraz wzmocni atrakcyjność turystyczną regionu. W otoczeniu projektowanej drogi zamieszkuje ponad 2,3 mln ludzi, dla których ta inwestycja wiąże się z poprawą i usprawnieniem sieci komunikacyjnej.
Dla przedsiębiorców to istotny szlak transportowy wschód-zachód, który łączy duże aglomeracje portowe Szczecina i Trójmiasta, a jego przebieg nawiązuje do istniejącej sieci dróg krajowych i ekspresowych. To także ważny odcinek trasy europejskiej E28, Berlin-Szczecin-Gdańsk-Kaliningrad-Mińsk. Łączy Unię Europejską z krajami skandynawskimi i nadbałtyckimi oraz Europy Wschodniej.
Drogą S6 pojedziemy za 6 lat, a kosztować będzie 6 mld zł. Wcześniej pojedziemy odcinkiem zachodniopomorskim. Odcinek z Sianowa do obwodnicy Słupska powstanie później, do 2020. Ten fragment zrealizuje oddział w Szczecinie, zaś odcinek Słupsk – Lębork i 61 km odcinek z Lęborka do obwodnicy Trójmiasta zrealizuje Gdańsk.
Podczas konferencji podpisano porozumienie w tej sprawie.