S 6 Nadmorski szlak inwestycyjny

Z inicjatywy Stowarzyszenia Samorządowego S 6 i pod auspicjami Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego odbyła się w Słupskim Inkubatorze Technologicznym konferencja S 6 Nadmorski Szlak Inwestycyjny, w sprawie powstania drogi ekspresowej z Goleniowa do Gdańska. Trasy , która połączy ze sobą 2 nadmorskie województwa: zachodniopomorskie i pomorskie.

redzikowo (10)

Konferencje poprzedziło otwarcie 35 ha terenu inwestycyjnego w Płaszewku nieopodal Słupska.
Teren został uzbrojony w sieć wodociągową, kanalizacyjna i energetyczną. Wydano na to 10 milionów zł, z czego połowę pochodzi z funduszy europejskich. Mirosław Kamiński szef Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego twierdzi, że tego typu obszarów musi być więcej. Łącznie Samorządy planują wzdłuż „6” blisko 30 tego typu atrakcyjnych terenów inwestycyjnych.

IMG_6633

Fot.Zbigniew Bielecki

Celem wydarzenia była prezentacja przebiegu i harmonogram prac budowlanych nowej trasy ekspresowej S6 oraz potencjał i korzyści społeczno-gospodarcze jakie mogą powstać w wyniku realizacji tej inwestycji.

IMG_0258

Droga ekspresowa o długości 330 km połączy północno-zachodnią część Polski z północno-wschodnim Pomorzem. Trasa będzie przebiegać od Goleniowa koło Szczecina przez najważniejsze miasta wybrzeża: Nowogard, Płoty, Kołobrzeg, Koszalin, Słupsk, Lębork do Trójmiasta.

IMG_0273
Konferencja jest inicjatywą trzech Specjalnych Stref Ekonomicznych – Słupskiej, Kostrzyńsko-Słubickiej i Pomorskiej – animuje wspólne działania służące tworzeniu nowych miejsc pracy, a także wsparciu rozwoju społeczno-gospodarczego obszarów znajdujących się przy drodze S 6.

IMG_6635

Fot.Zbigniew Bielecki

„Szóstka” będzie główną arterią Pomorza, która pozwoli na znaczne podniesienie możliwości rozwoju terenów inwestycyjnych, ułatwi komunikację z aglomeracjami szczecińską i trójmiejską oraz wzmocni atrakcyjność turystyczną regionu. W otoczeniu projektowanej drogi zamieszkuje ponad 2,3 mln ludzi, dla których ta inwestycja wiąże się z poprawą i usprawnieniem sieci komunikacyjnej.

Dla przedsiębiorców to istotny szlak transportowy wschód-zachód, który łączy duże aglomeracje portowe Szczecina i Trójmiasta, a jego przebieg nawiązuje do istniejącej sieci dróg krajowych i ekspresowych. To także ważny odcinek trasy europejskiej E28, Berlin-Szczecin-Gdańsk-Kaliningrad-Mińsk. Łączy Unię Europejską z krajami skandynawskimi i nadbałtyckimi oraz Europy Wschodniej.

Drogą S6 pojedziemy za 6 lat, a kosztować będzie 6 mld zł. Wcześniej pojedziemy odcinkiem zachodniopomorskim. Odcinek z Sianowa do obwodnicy Słupska powstanie później, do 2020. Ten fragment zrealizuje oddział w Szczecinie, zaś odcinek Słupsk – Lębork i 61 km odcinek z Lęborka do obwodnicy Trójmiasta zrealizuje Gdańsk.
Podczas konferencji podpisano porozumienie w tej sprawie.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *