Święto ziemniaka w Karżniczce

Po raz dwunasty w Stacji Oceny Odmian w Karżniczce odbyły się w niedzielę 4 października Słupskie Pokopki. Gwiazdą imprezy, oprócz występującego w roli głównej ziemniaka, był rozśmieszający do łez występ aktorów z filmu Ranczo – Bogdana Kalusa i Piotra Pręgowskiego z udziałem Jacka Łapota i Dariusza Szwedy.

IMG_6835

Doskonała, ciepła i słoneczna pogoda przyciągnęła tysiące osób, które mogły z powodzeniem zrobić duże przedzimowe zakupy ziemniaków różnych odmian oraz zaopatrzyć się w owoce i warzywa. A było w czym wybierać, bowiem na tegoroczne Święto Ziemniaka przybyło wyjątkowo wielu handlowców.

IMG_6915

Sporym zainteresowaniem cieszyły się także stoiska kół gospodyń wiejskich i gospodarstw agroturystycznych prezentujące regionalne przysmaki. Imprezę zaszczycili samorządowcy i politycy, a wśród nich Kazimierz Plocke – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który wręczył nagrody wyróżniającym się rolnikom. Nagrody Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego otrzymali: Zbigniew Stola z Przewłoki, Wiesław Dzięciołowski i Kazimierz Kozina z firmy Farm Frites Poland S.A w Lęborku oraz Anatoliusz Mikucki z Centrali Nasiennej.

IMG_6857

IMG_6929

Słupskie pokopki były również okazją do wyróżnienia przez starostę słupskiego Zdzisława Kołodziejskiego najlepszych producentów ziemniaka – statuetką bursztynowa bulwa. To zaszczytne wyróżnienie otrzymali Agnieszka i Jacek Mączka z Grąsina, Agata Kwaśniewska-Rapta i Piotr Rapta z gminy Kępice oraz Dariusz Wysocki z Bolesławic. Z kolei wyróżnienie w konkursie na najlepszego producenta ziemniaków w roku 2015 otrzymał Robert Piskuła ze Strzyżyna.

IMG_6958

Sporą atrakcją ziemniaczanej imprezy był konkurs kulinarny na najlepszą potrawę ziemniaczaną, do której przystąpiło 8 zespołów. Jury oceniające potrawy przygotowane w konkursie kulinarnym wybrało jednogłośnie pierogi z farszem ziemniaczano-kurkowym będące dziełem pani Marii Jońcy z gospodarstwa agroturystycznego w Dębnicy Kaszubskiej.

IMG_6854

Fot. Zbigniew Bielecki

« z 2 »

To danie, jak i inne biorące udział w konkursie można było dowolnie kosztować. Imprezę zorganizowaną przez Starostwo Słupskie, Gminę Damnica i Stację Doświadczalną Oceny Odmian w Karżniczce w atrakcyjny sposób poprowadzili Grzegorz Gurłacz – dyrektor Centrum Edukacji i Kultury w Damnicy oraz Paweł Lewandowski z Urzędu Gminy w Damnicy.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *