Prezydenci Koszalina i Słupska o 17 województwie

To pierwsze  spotkanie dwóch prezydentów  Koszalina Piotra Jedlińskiego i Słupska Roberta Biedronia. Panowie najpierw spotkali się w słupskim ratuszu  w kameralnej atmosferze, dyskutowali o współpracy sąsiednich miast. Później odbyła się krótka konferencja prasowa. Prezydenci wyrazili chęć współpracy w ramach utworzenia 17 województwa środkowopomorskiego. Chcą by rząd zrealizował przedwyborcze zapowiedzi i wzmógł pracę nad utworzeniem wspólnego województwa, poparł zapowiedzi konkretami. Jak zaznaczyli włodarze miast nie są to wyścigi i nie należy się tu spieszyć, ale z rozwagą podejść do problemu, bo są rozpoczęte projekty unijne w obu aglomeracjach i kwestia przepływu pieniądza jest bardzo ważna.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPowstanie województwa to nie są zakupy na czas. To musi być rozważna decyzja. Jeśli rząd zapowiedział konsultacje społeczne w tej sprawie to powinniśmy na to poczekać, ale trzeba pamiętać, że zmiana granic administracyjnych to poważna decyzja. Nie żyjemy w próżni, samorządy mają zobowiązania i zdecydować muszą mieszkańcy na podstawie kompletu danych, a nie tylko emocji czy politycznych kalkulacji – mówił dziś na konferencji w Słupsku prezydent Koszalina Piotr Jedliński.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA Prezydenci obu miast chcą, by rząd odniósł się do trzech kwestii. – Po pierwsze, najważniejszy jest zakres i sposób konsultacji społecznych w sprawie utworzenia województwa środkowopomorskiego, po drugie kwestia wykorzystania i podziału środków unijnych, po trzecie dokończenia już rozpoczętych inwestycji w tym drogi S6, S 11 oraz linii kolejowej 202 Gdańsk-Szczecin – mówi Robert Biedroń.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA Na razie, co akcentowali prezydenci Słupska i Koszalina, nie było rozmów o ewentualnym podziale urzędów, stolic czy stanowisk, bo jest na to za wcześnie. Prezydent Biedroń wskazał, że stolicą nowego 17 województwa może będzie Sławno. Może ukróciłoby to odwieczne animozje między miastami: Słupskiem i Koszalinem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA   Fot.Bartosz Arszyński

Utworzenie dwóch nowych województw: środkowopomorskiego i warszawskiego wydzielonego z Mazowsza zapowiedział przez wyborami prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Rady miejskie w Słupsku i Koszalinie podjęły uchwały o poparciu pomysłu stworzenia trzeciego województwa na Pomorzu. Część samorządów jest jednak przeciwna. Uchwałę przegłosowali na przykład radni w Lęborku.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *