Prawdy i mity o Środkowopomorskim

Spotkanie pod takim hasłem odbyło się wczoraj w Akademii Pomorskiej. Celem debaty było przedstawienie możliwości wynikających z utworzenia Województwa Środkowopomorskiego dla lokalnej społeczności i rozwoju gospodarczego regionu. Udział w spotkaniu wzięli mieszkańcy i przedstawiciele władz samorządowych. Sceptycznie nastawiony do tworzenia nowego województwa wiceprezydent Słupska Marek Biernacki przyznaje, że można skierować więcej funduszy do regionu słupskiego bez zmiany administracyjnej.

20160420_101350-1-55885

– Ta dystrybucja może być również regulowana z poziomu centralnego zadając inne kryteria przyznawania środków. Wcale to nie musi być związane ze zmianą granic, bo zmiana granic jest wygodna politycznie.

Podczas debaty nie zabrakło krytycznych głosów w sprawie tworzenia nowego województwa ze strony samorządu. Radni gminy Ustka nie zgadzają się na zmiany-przypomina Lidia Orłowska Getler – sekeretaz gminy:

– Stworzono dokument, w którym Rada Gminy opowiedziała się za istniejącym podziałem administracyjnym i nie widzi możliwości prawidłowego funkcjonowania dodatkowego województwa.

20160420_101436-1-55886
Fot. Radio Słupsk/Edyta Lubiak

Środkowopomorskie to szansa na rozwój gospodarczy regionu, uważają przedsiębiorcy, Romulad Sobieralski, prezydent Koszalińskiej Izby Przemysłowo- Handlowej:

– Województwo środkowopomorskie z dwoma ośrodkami decyzyjnymi w Słupsku i Koszlinie, będzie na pewno dobrym rozwiązaniem dla rozwoju gospodarczego całego regionu.

Debatę zorganizowali: Akademia Pomorska i Słupskie Porozumienie Obywatelskie.

Radio Słupsk

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *