Tarcza niezgody, kto zyska a , kto straci

Prawie 3 miliardy złotych straci region słupski z powodu działania Tarczy Antyrakietowej. Amerykańska instalacja ma natomiast przynieść niecałe 900 milionów złotych korzyści i to przez 25 lat swego istnienia.Znane są wyniki raportu opracowanego na zlecenie kilkunastu samorządów z powiatu słupskiego.Największą utratą korzyści jest brak możliwości przekształcenia terenu przeznaczonego pod budowę Bazy na grunt inwestycyjny, z którego region słupski mógłby generować dodatkowe korzyści. Drugim negatywnym czynnikiem jest ograniczony rozwój terenów inwestycyjnych w promieniu 35 km od Bazy. Pozostałe czynniki to: utrata inwestycji w elektrownie wiatrowe oraz rezygnacja inwestorów z obecnie realizowanych projektów.

pro2-001

Fot.Telewizjapolska24.pl

Łączna szacunkowa wielkość kosztów i utraconych korzyści to kwota ponad 2,8 mld złotych, podkreśla wójt Gminy Słupsk Barbara Dykier, która przypomina, że samorządy od lat domagają się rekompensat z tego tytułu:

Ten dokument potwierdza, że wnioski składane i w 2008, 2013,2014 roku i 2015 były i są zasadne. Lokalizacja bazy w Redzikowie wpłynie negatywnie na rozwój gospodarczy regionu słupskiego – zaznacza Barbara Dykier

11cf0711293e998e1acb9c138d9fc9a5

Fot.technowinki.onet.pl

Najwięcej stracą na istnieniu bazy mieszkańcy Słupska, podkreśla wiceprezydent miasta Marek Biernacki:

Baza będzie zlokalizowana 4 kilometry od ratusza. Jest ona usytuowana na terenie powiatu słupskiego, ale w największym stopniu będzie oddziaływać na samo miasto Słupsk, gdzie w promieniu 4 kilometrów mieszka kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców, którzy, pomijając, iż mogą mieć poczucie niepokoju, ale będą skazani na pewne niedogodności w funkcjonowaniu miasta – zaznacza Marek Biernacki

z5594983Q

Fot.skryscrapercity.com

Raport utraconych korzyści ma zostać przesłany rządowi i do Ministerstwa Obrony Narodowej. Ma być podstawą do ubiegania się o rekompensaty. Na liście rekompensat znajdują się między innymi budowa dwóch torów kolejowych ze Słupska do Trójmiasta, przebudowa drogi do Ustki i modernizacja tamtejszego portu. Samorządowcy chcą też wsparcia przy poszukiwaniu strategicznego inwestora dla regionu oraz uzbrojenia terenów przemysłowych w strefie ekonomicznej.

Mariusz Brokos /Radio Słupsk

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *