XXI FORUM MOTORYZACJI

W ubiegłą sobotę, w słupskim Ratuszu odbyło się XXI Forum Motoryzacyjne. Perełką była możliwość obejrzenia ekologicznych samochodów. Elektrycznych pojazdów przyszłości, samochodów napędzanych silnikami elektrycznymi. Konferencja w ratuszu dotyczyła alternatywnych źródeł zasilania samochodów elektrycznych i budowie całej sieci stacji ładowania. Przygotowali ją panowie: Dominik Łyskojć i Stanisław Popiołek z Warszawy. Przedstawiono na niej infrastrukturę powstawiania, a także sposoby ładowania pojazdów elektrycznych. EV.

 

 

W dzisiejszych czasach główne źródło zasilania stanowią nieodnawialne surowce energetyczne : ropa, benzyna czy gaz, które kiedyś się wyczerpią. Wyzwaniem przed jakim stoi nasze społeczeństwo, jest ograniczenie uzależnienia od ropy naftowej. Potrzebne jest zatem nowe alternatywne źródło zasilania, którego pozyskiwanie powinno charakteryzować się mniejszą degradacją środowiska przyrodniczego i odnawialnością.

Napęd elektryczny jest z pewnością napędem przyszłościowym. Samochody elektryczne z roku na rok będą taniały. Jednak by poruszać się po drogach potrzebna jest infrastruktura obsługi i ładowania aut elektrycznych. Sieć taka dopiero powstaje, ale są to bardzo zaawansowane plany budowy wzdłuż wszystkich centralnych szlaków komunikacyjnych: autostrad A1, A2 i A4 stacji, które będą miały możliwość naładowania akumulatorów w samochodach elektrycznych.

 

W obecnej chwili mamy w Polsce około 200 punktów wolnego ładowania akumulatorów, przeważa tutaj standard ładowania przez jednofazowe gniazdo elektryczne 230V oraz 400V z sieci trójfazowej.

Fot. Zbigniew Bielecki

By rozwinął się rynek na samochody ekologiczne potrzeba dużej pojemności akumulatorów i możliwości ich szybkiego ładowania. Samochody ekologiczne już dzisiaj możemy naładować zaledwie w godzinę, co jest już dużym sukcesem. Najbardziej znanym jest Auto firmy Tesla, którego koszt zakupu, podstawowej wersji waha się w granicach 160 tysięcy złotych.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *