Audioprzewodniki dla słupskiego Białego Spichlerza

Pracownicy Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zakupiłi audioprzewodniki, które będą wykorzystywane w zrewitalizowanym Białym Spichlerzu. Zakup był możliwy dzięki Programom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Program „Infrastruktura Kultury”. Audioprzewodniki to nowoczesna i wygodna forma zwiedzania – wystarczy wypożyczyć w kasie muzealnej niewielkie urządzenie wyposażone w słuchawki. Dzięki temu nawet indywidualni zwiedzający, którzy nie będą chcieli skorzystać z pomocy przewodnika będą mogli dowiedzieć się więcej na temat ekspozycji. Obok standardowych tekstów p rzeznaczonych dla wszystkich zwiedzających, słupskie muzeum planuje wykonać nagrania specjalnie dla dzieci, osób niewidomych i niedowidzących (tzw. audiodeskrypcje), a także angielską wersję oprowadzania.

Fot. MPŚ

Technologia, na którą postawili słupscy muzealnicy, pozwala na korzystanie z przewodników nawet osobom nie do końca obeznanym z nowoczesnymi technologiami, ponieważ nagrania uruchamiać się będą automatycznie w wyznaczonych punktach wystaw. Stąd też liczymy, że będzie to duże ułatwienie dla także osób starszych i niepełnosprawnych, które umożliwi im np. zwiedzanie we własnym tempie. Dodatkowo urządzenia wyposażone są w pętlę indukcyjną wzmacniająca sygnał docierający do aparatów słuchowych.

Ten rodzaj audioprzewodników wyposażony jest również w nadajnik z mikrofonem, który może być wykorzystywany przez pracownika muzeum, dzięki czemu wszystko, oczy opowiada zostanie dobrze usłyszane przez uczestników oprowadzania.

W ramach zadnia udało się zakupić 20 odbiorników ze słuchawkami i 20 pętli indukcyjnych, nadajnik z mikrofonem, 2 specjalne ładowarki, programator i odpowiednie oprogramowanie, a także aż 32 znaczniki radiowe i 15 znaczników podczerwieni, które odpowiednio rozmieszczone na pięciu kondygnacjach Białego Spichlerza umożliwią samoczynne włączanie się nagrań w najbardziej interesujących miejscach ekspozycji.

Fot. Zbigniew Bielecki

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *