Laury dla Słupszczanki z Antypodów

Słupszczanka z Australii, Bogumiła Żongołłowicz, wyróżniona w konkursie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. MSZ doceniło pracę badawczą pisarki,  przedstawioną w formie publikacji książkowej pt. „Konsul”. Jest to barwna biografia Władysława Noskowskiego”, pierwszego honorowego konsula polskiego w Australii. Uhonorowało także pracę naukowców, pisarzy w tym badaczy zagranicznych, którzy w swojej pracy podejmują problematykę historii Polski i historii polskiej dyplomacji. Nazwiska laureatów Konkursu Historycznego Ministra Spraw Zagranicznych 2018 ogłoszono w Arkadach Kubickiego, w Zamku Królewskim w Warszawie, 15 stycznia 2019 r. Bogumiła Żongołłowicz osobiście odebrała nagrodę.

Nagrody i wyróżnienia wręczał wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, który wcześniej dokonał otwarcia wystawy „Odrodzenie polskiej służby zagranicznej 1917-1921”. Podczas wernisażu mówił, że prezentuje ona proces odradzania się służby dyplomatycznej po latach zaborów. Mocno oparta na europejskich wartościach „była tak skuteczna, że udało jej się uzyskać tak wiele w 1918 r., a następnie wprowadzić Polskę na arenę międzynarodową” – powiedział.

Pierwsze miejsce w kategorii „Najlepsza publikacja obcojęzyczna promująca historię Polski” zdobyła Cristina Gonzalez Caizan za pracę „Por Napoleon en Espana. Los soldados polacos en los Sitios de Zaragoza (1808-1809). Wyróżnienie w tej kategorii odebrała Ana Wajszczuk za pracę „Chicos de Varsovia. Una hija, un padre y las huellas de la mayor insurreccion contra los nazis”.

Pierwsze miejsce w kategorii „Najlepsza publikacja w języku polskim z zakresu historii polskiej dyplomacji za pracę „Wiek Ambasadora. Opowieść o życiu Edwarda Raczyńskiego” zdobyła Zofia Wojtkowska”. Wyróżnieniem w tej kategorii uhonorowano Bogumiłę Żongołłowicz, słupszczankę z Australii – za pracę „Konsul. Biografia Władysława Noskowskiego”.

Fot. Krzysztof Czajka

Specjalne wyróżnienie za edycję źródeł – Jan Ciechanowski „Przegrani zwycięzcy. Wspomnienia ambasadora Polski w Stanach Zjednoczonych w czasie drugiej wojny światowej” otrzymało Wydawnictwo Literackie.

Info. Bogumiła Żongołłowicz

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *