Wolne zestawy teleopieki w MOPR

Aż 150 wolnych zestawów do tzw. teleopieki czeka na seniorów z rejonu śródmieścia. System ma zapewnić bezpieczne codzienne funkcjonowanie seniorom i osobom niesamodzielnym, wymagającym szczególnego wsparcia.
System, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku wprowadza od połowy listopada 2018 roku, w ramach projektu  „Usługi społeczne – innowacyjne i kompleksowe wsparcie na rzecz mieszkańców obszaru rewitalizowanego Miasta Słupska” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.  W ramach akcji zainstalowano w domach osób potrzebujących wsparcia, około 130 zestawów. – Dotarliśmy przede wszystkim do osób korzystających z pomocy naszego Ośrodka – wyjaśnia Klaudiusz Dyjas, Dyrektor MOPR w Słupsku – Z systemu nadal można skorzystać kontaktując się z pracownikami MOPR. Mamy do rozdysponowania około 150 wolnych zestawów teleopieki.
System instalowany w domu osoby niesamodzielnej składa się z tak zwanej opaski życia, z przyciskiem SOS. Za pomocą opaski senior może skontaktować się z Centrum Pomocy, w razie sytuacji nagłej np. zagrażającej życiu, lub zgłosić każdy inny problem. Przez opaskę można  rozmawiać. Dodatkowo w systemie teleopieki, w domach montowane są czujniki ruchu, czadu lub gazu oraz stacja HUB integrująca pracę wszystkich urządzeń w domu. – System jest bardzo skuteczny – mówi Klaudiusz Dyjas – Ratownicy stale monitorują każdy zainstalowany punkt, odczytują tętno, czy np. brak ruchu w domu seniora. Mieliśmy już sytuacje, że ratownicy widząc, że coś złego się dzieje wzywali pod dany adres karetkę. Niektóre interwencje kończyły się hospitalizacją i ratowaniem życia.
Z danych wynika, że np. w lutym tego roku ratownicy z powodu odczytu  braku ruchu w domu seniorów wykonali aż 274 połączenia w ramach systemu. W marcu 86. Z powodu podwyższonej akcji serca w lutym 83 razy, natomiast w marcu 161 razy.
Osoby zainteresowane włączeniem się w program teleopieki, mieszkające w rejonie śródmieścia objętego programem rewitalizacji, powinny skontaktować się z Zespołem do spraw seniorów, osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych MOPR: tel. 59-81-42-861, 59-81-42-862, 59-81-42-863, 59-81-42-864. Można także osobiście odwiedzić ośrodek przy ul Słonecznej 15d w Słupsku. Pracownicy zajmujący się kwalifikowaniem do programu pracują w pokojach 120, 121, 121, 122.
Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *