Prezydenckie wyróżnienie dla sołtysa Lubunia

Spore wzruszenie i emocje towarzyszyły Markowi Olechowi, sołtysowi sołectwa Lubuń, w czasie ceremonii odebrania Srebrnego Krzyża Zasługi. Odznaczenie zostało przyznane za wieloletnią pracę na rzecz społeczności lokalnej, aktywność obywatelską, zaangażowanie w sprawy mieszkańców. Uroczyste wręczenie Srebrnego Krzyża Zasługi odbyło się 17 lipca w Wąglikowicach.

fot. UG Kobylnica

To właśnie miejscowość w powiecie kościerskim była gospodarzem konferencji pt. „Rola sołtysów we wdrażaniu programów nowej perspektywy budżetowej UE na lata 2021-2027 Europa Zrównoważonego Rozwoju”, a jednym z jej elementów było wręczenie 20 odznaczeń nadanych przez Prezydenta RP – Złotych, Srebrnych i Brązowych Krzyży Zasługi.

Z rąk pani minister, Szefa Kancelarii Prezydenta RP, Haliny Szymańskiej, Srebrny Krzyż Zasługi odebrał Marek Olech – sołtys sołectwa Lubuń. Stało się tak za sprawą wniosku złożonego przez Wójta Gminy Kobylnica.

– Odebranie tak prestiżowego wyróżnienie było dla mnie ogromną niespodzianką. Jadąc do Wąglikowic, byłem absolutnie przekonany, że celem podróży jest wyłącznie szkolenie. Nic nie wiedziałem o tym, że otrzymam Srebrny Krzyż Zasługi. W chwili, gdy wyczytano moje nazwisko, serce zadrżało z radości – podkreśla sam odznaczony.

fot. UG Kobylnica

Marek Olech sołtysem sołectwa Lubuń jest nieprzerwanie od 1994 roku. Jest autorem wielu ważnych inicjatyw i przedsięwzięć adresowanych do społeczności lokalnej. Rolę sołtysa z powodzeniem godzi z obowiązkami wynikającym ze sprawowaniem funkcji wiceprezesa i naczelnika jednostki OSP Lubuń. Stoi również na czele Stowarzyszenia Sołtysów Gminy Kobylnica. Marek Olech za dotychczasową działalność został odznaczony przez Radę Gminy Kobylnica honorowym tytułem ,,Zasłużony dla Gminy Kobylnica”.

– Ja po prostu lubię kontakt z ludźmi. Jestem społecznikiem, który zawsze stara się pomagać, bo daje mi to dużą radość i satysfakcję – mówi Marek Olech.

– Skierowany przeze mnie wniosek w sprawie uhonorowania Marka jest wyrazem szacunku, jakim darzę go jako człowieka, społecznika i osoby oddanej sprawom lokalnym. Zawsze pomocny, przyjaźnie nastawiony do ludzi, kreatywny i oddany sprawom lokalnym, a przede wszystkim mieszkańcom, którzy właściwie zawsze mogą na niego liczyć – przyznaje Wójt Leszek Kuliński.

Krzyż Zasługi to polskie cywilne odznaczenie państwowe, ustanowione w 1923 roku. Jest nadawany osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną. Krzyż dzieli się na trzy stopnie – Brązowy, Srebrny, Złoty.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *