Z Ustki dookoła świata

Zwodowany zaledwie kilka dni temu w usteckim porcie jacht  Wojownik VIII wyruszy w podróż dookoła globu. Jednostka zbudowana została w usteckiej stoczni Caravela Boatbuilders. Wyzwania podjął się skipper Rafał Moszczyński.
fot. UM Ustka
Przygotowany na potrzeby rejsu jacht Caravela 950 Racer ma 9,5 metra długości, 3 metrowy kil z 750 kilogramami balastu gwarantujący bardzo dobre parametry statecznościowe oraz maszt o wysokości 12,20 metra. Całkowita powierzchnia żagli wynosi około 180 m². Jacht rozwija prędkość do 18 węzłów w ślizgu i z pełnym wyposażeniem niezbędnym do podjęcia żeglugi oceanicznej przez 4 – 5 miesięcy. Waży mniej niż 3 tony.
Celem wyprawy pod nazwą „Solo non stop” jest pobicie rekordu prędkości samotnej żeglugi Gdynia – Gdynia trasą przez Przylądek Dobrej Nadziei, Przylądek Lewin oraz Przylądek Horn – okrążenie Ziemi w 150 dni bez zawijania do portów.
Jednym z głównych założeń wyprawy próba pokonania tej samej trasę, którą wybrał Henryk Jaskuła – pierwszy Polak i trzeci żeglarz w historii, który samotnie, bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Plan ten zakłada wypłynięcie z Gdyni i kontynuowanie rejsu przez cieśninę Sund na Morzu Bałtyckim, Kanał La Manche zwany także Kanałem Angielskim, kierując się na wschód w stronę Kapsztadu, Australię, Nową Zelandię, Przylądek Horn i następnie z powrotem do Gdyni.
Żeglarz, który zamierza tego dokonać to Rafał Moszczyński. Dwukrotny złoty medalista Mistrzostw Świata klasy Micro w dywizji Cruiser i Racer (2011, 2012), zwycięzca regat oceanicznych samotników TRANSATLANTYK 2016, wielokrotny zdobywca i medalista Długodystansowych Mistrzostw Polski i flotowych Mistrzostw Polski. Ma na swoim koncie także czterokrotne zwycięstwo klasyfikacji generalnej Grand Prix Pucharu Polski klasy Micro. Jest instruktorem żeglarstwa Polskiego Związku Żeglarskiego.
Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *