Rekompensaty ciut większe

Najpierw miało być 90 milionów złotych, potem była mowa o stu, a teraz o 115. Mowa o rekompensacie za budowę tarczy antyrakietowej w Redzikowie. Samorządowcy z naszego regionu obliczyli, że starty, które ponosimy są znacznie wyższe.

fot. UM SŁUPSK

O zwiększeniu kwoty poinformował poseł ziemi słupskiej i zarazem rzecznik rządu Piotr Müller. Jak twierdzi to pieniądze na dofinansowanie budowy szkół, przedszkoli, dróg, czy też nowej infrastruktury sportowej. Przyjęcie dokumentu rządowego przez Radę Ministrów planowane jest na wrzesień bieżącego roku. Ministrowie pracują nad odpowiednią uchwałą rządową, dzięki której region słupski otrzyma środki rozwojowe. Planowane jest uchwalenie programu jeszcze w obecnej kadencji, co zapewni szybszy rozwój ziemi słupskiej przez kilka kolejnych lat.

Zgodnie z pierwotnym planem pieniądze miały trafić do powiatu, miasta Słupska i gminy Słupsk. Teraz jest już pewne, że rekompensatę za tarczę otrzymają także inne samorządy. W praktyce gmina Smołdzino ma otrzymać 2,5 miliona złotych; Dębnica Kaszubska, Kępice i gmina Ustka – po 4 miliony zł, a gmina Kobylnica i miasto Ustka – po ponad 5 mln zł.

Według przygotowanej na potrzeby słupskich samorządowców analizy wynika, że nasz region w efekcie budowy amerykańskiej tarczy antyrakietowej straci ponad dwa i pół miliarda złotych. Według części samorządowców rekompensaty choć pierwsze przyznane od lat są kroplą w morzu potrzeb.

Na razie inwestycje, które mogły zapewnić rozwój regionu takiej jak budowa słupskiego odcinka S6 i modernizacja linii kolejowej do trójmiasta wraz z budową drugiego toru są pod ogromnym znakiem zapytania.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *