Ustka świętowała

15 sierpnia uroczyście obchodziliśmy Święto Ustki i Święto Wojska Polskiego. Ustka w tym dniu przypomina także o pracy rybaków organizując Dożynki Rybne. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom i turystom za udział w przygotowanych wydarzeniach.

fot. UM USTKA

Nasze miasto wciąż się zmienia i poszukuje nowych dróg rozwoju. A to jaka Ustka jest dzisiaj jest niewątpliwie zasługą jej mieszkańców. To Wy Ustczanie, przybywając tu często z różnych stron Polski, tworzycie nasze niepowtarzalne miasto. Miasto, które co roku otwiera się na tysiące turystów, a jednocześnie jest bezpiecznym i przyjaznym miejscem do życia. To Ustczanie inspirują władze samorządowe do podejmowania wciąż nowych wyzwań. Mieszkańcy mają świadomość, że ich zaangażowanie i aktywność to niezbędne elementy rozwoju Ustki. Za to składamy Wam dzisiaj podziękowania. Święto Ustki to nasz wspólny dzień. – mówił podczas uroczystości w imieniu władz miasta zastępca burmistrza Bartosz Gwóźdź – Sproketowski.

Mariola Chojnacka, dyrektor generalny Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, odczytała list od ministra Marka Gróbarczyka życząc władzom miasta dalszych sukcesów w działaniu na rzecz rozwoju społeczności lokalnej. W imieniu ministra wręczyła medale „Stulecia Niepodległości” osobom zasłużonym dla rybołówstwa: Jerzemu Wysoczańskiemu, Andrzejowi Tyszkiewiczowi i Grzegorzowi Szomborgowi. W uroczystościach udział wzięli także posłowie Dorota Arciszewska – Mielewczyk i Zbigniew Konwiński oraz radna sejmiku województwa pomorskiego Danuta Wawrowska. Obecni byli także wicestarosta słupski Rafał Konon, wójt gminy Ustka Anna Sobczuk Jodłowska, komendant Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej kmdr Grzegorz Okuljar, przedstawiciele służb mundurowych i delegacja z partnerskiego miasta Ustki – Kappeln w Niemczech. Na obchody z Gdyni przybył Okręt Marynarko Wojennej GOPŁO pod dowództwem kapitana Bartosza Blaszke. Jednostkę udostępniono do zwiedzania. Uroczystości, przygotowane wspólnie z Garnizonem Ustka, zakończyła widowiskowa defilada pododdziałów.

Natomiast po południu, na usteckiej scenie już po raz piąty, wręczono wyróżnienie Herengus Rex (Król Śledź) osobie zasłużonej dla lokalnego rybołówstwa. W tym roku otrzymał je Marcin Świątek. Pan Marcin jest armatorem od 18 lat, na kutrze Ust-97 pływa od ponad 20 lat. Zawód rybaka jest jego pasją. Drugą są motocykle, stąd jego zaangażowanie w organizowane w Ustce zawody motocyklowe Charlotta Enduro Extreme. Podczas tegorocznej edycji kuter UST-97 stanowił przeszkodę na torze motocyklowym, po którym odbywały się zawody. Jest to ewenement na skalę światową. Przypomnijmy, że w poprzednich latach tytuł otrzymali także Adam Jakubiak – pomysłodawca Dożynek Rybnych, Kazimiera Świątek, Jerzy Wysoczański i Janusz Wrona.

Dożynki Rybne rozpoczęły się Fishparadą już 14 sierpnia. Obok jarmarku dożynkowego i zabaw dla dzieci odbyły się koncerty muzyczne, gwiazdami wieczorów byli Jelonek i Jamal.

Na kolejne Święto Miasta Dożynki Rybne zapraszamy za rok.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *