Rekompensaty coraz bliżej

Wieloletni program rekompensat z tytułu tarczy antyrakietowej został wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu Premiera Mateusza Morawieckiego. Oznacza to, że niebawem projektem zajmie się Rada Ministrów. 115 mln na dofinansowanie budowy szkół, przedszkoli, dróg, czy też nowej infrastruktury sportowej staje się rzeczywistością. Przyjęcie dokumentu rządowego przez Radę Ministrów planowane jest na przełomie września i października tego roku.

Jak twierdzi Piotr  Müller, rzecznik rządu o oraz poseł z Pomorza, sprawa rekompensat dla regionu za budowę tarczy antyrakietowej wchodzi w kolejny etap przygotowań wieloletniego programu.

– Mamy w Słupsku ostatnio takie inicjatywy jak przygotowanie programu rekompensacyjnego związanego z tarczą antyrakietową, za co bezpośrednio odpowiada Minister Müller – podkreślił Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas konwencji partii w Słupsku. –Müller to organizował i sądzę też, że przekonywał pana premiera, bo jest jego bliskim współpracownikiem, żeby te 115 mln zostało przyznane.

Piotr Müller zainicjował i koordynuje rządowe prace nad wieloletnim programem rozwoju regionu słupskiego. Na początku sierpnia zapowiedział 90 mln złotych na ten cel. Po pierwszych tygodniach rządowych prac nad odpowiednią uchwałą ogłosił, że budżet na cały program wyniesie aż 115 mln złotych.

– Zwiększenie środków finansowych z 90 do 115 mln pozwoli przede wszystkim, aby wszystkie gminy, powiat oraz miasto Słupsk, mogły zrealizować swoje zadania wyznaczone w programie rekompensat  – podkreślał poseł Piotr Müller jeszcze w sierpniu podczas Konwentu Wójtów i Burmistrzów Powiatu Słupskiego. Do współpracy nad rządową uchwałą Müller zaprosił samorządowców, aby wypracować projekt jak najlepszy z perspektywy mieszkańców ziemi słupskiej.

W ramach programu przewidziane są również środki finansowe, o których zadecydują sami mieszkańcy regionu. Będą to pieniądze o charakterze partycypacyjnym – to mieszkańcy wybiorą projekty, które zostaną zrealizowane – podkreślił Müller. Dodatkowe finanse są niezależne od już prowadzonych inwestycji. – Ważne jest, że to będą nowe, dodatkowe środki finansowe niezależne od dużych projektów już realizowanych, jak droga S6,DK 21 czy rozbudowa portu w Ustce. – dodał Müller. Dodatkowo dokończenie drogi S6 jest wprost wpisane w programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości, który został niedawno opublikowany.

W ramach wieloletniego programu przewidziane są środki finansowe w wysokości około 115 mln złotych. Program realizowany będzie w latach 2020-2024. Planowane jest uchwalenie programu jeszcze w obecnej kadencji, co zapewni szybszy rozwój ziemi słupskiej przez kilka kolejnych lat.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *