Jazz w galerii

W Centrum Aktywności Twórczej w Ustce odbył się koncert niemieckiego artysty muzyka, jazzmana Laurenza Gemmera. Muzyczny performance – jak określa ten występ sam wykonawca – odbył się w ramach jego dwumiesięcznej rezydencji artystycznej w Ustce.
fot. CAT Ustka
Laurenz Gemmer podczas swojego pobytu rezydencyjnego w CAT przygotował solowy występ, w którym wykorzystał niecodzienne połączenie dźwięków półakustycznego fortepianu Yamaha CP70 i melodyki Hammonda oraz oprogramowanie komputerowe.

Akustyczne brzmienie fortepianu CP70 (a także CP70 preparowanego na wzór Johna Cage’a) oraz melodyki zostały przez artystę przetworzone, rozbudowane i wyodrębnione za pomocą elektroniki.
Artystę interesuje przede wszystkim tworzenie improwizacji fortepianowych. Wypracował własny, unikalny styl gry, charakteryzujący się przekraczaniem granic stylistycznych i ciągłym dążeniem do osiągnięcia autentyczności brzmienia. Muzyczne wykształcenie Gemmera w zakresie nowej muzyki, jazzu i „muzyki poważnej” prowadzi do napięć, z których rodzi się jego niezwykła ekspresja artystyczna. Gemmer występuje z wieloma zespołami muzycznymi, które dążą do osiągnięcia wyjątkowej ekspresji muzycznej poprzez zastosowanie nietypowej barwy dźwięków, i „skrojonej na miarę” kompozycji oraz pozostawienia miejsca na improwizację, a wszystko to na styku różnych gatunków muzycznych. Gemmer jest wykładowcą w kolegium muzycznym we Fryburgu oraz w Kolonii.
Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *