Startuje Scena Wolności

Nie minął nawet miesiąc od ostatniej premiery w Nowym Teatrze, a już dzisiaj, na Dużej Scenie o 19.30 czeka nas kolejna – „Made in USA”! Tym razem poznamy historię o podróży „w poszukiwaniu cudowności”. Kolektyw Janiczak/Mosiewicz/Rubin/Stępniak zaprasza nas na wędrówkę po Stanach Zjednoczonych, która prezentuje bogaty krajobraz idei i marzeń. Może kraj z odległego kontynentu wcale nie jest tak daleki, jak nam się wydaje?

 

Dodatkowego smaczku dodaje fakt, że premiera będzie miała miejsce w trakcie Festiwalu Scena Wolności (3–6 października 2019), czym nadaje formule Festiwalu międzynarodowego wymiaru i skłania do szerszej refleksji w kontekście tegorocznego tematu przewodniego – 30-lecia transformacji.

 

Made in USA

Scenariusz/reżyseria/scenografia/video: Kolektyw Janiczak/Mosiewicz/Rubin/Stępniak
Obsada: Magda Płaneta, Monika Janik, Wojciech Marcinkowski, Grzegorz Stępniak

Premiera: 3 października 2019 r. Duża Scena – Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku

Kolektyw Janiczak/Mosiewicz/Rubin/Stępniak zainspirował performans Basa Jana Adera – „W poszukiwaniu cudowności”. 9 lipca 1975 holenderski artysta wyruszył w samotną podróż na niewielkiej żaglówce, z planem przepłynięcia Atlantyku. Po trzech tygodniach stracono z nim kontakt radiowy, a jego ciała nigdy nie odnaleziono. Po upływie dokładnie czterdziestu czterech lat, 9 lipca bieżącego roku, Kolektyw Janiczak/Mosiewicz/Rubin/Stępniak, rozpoczął własną, trzytygodniową podróż. Podobnie jak Ader wyjeżdżając z położonej u Wybrzeża Atlantyku, miejscowości Chatham. W przeciwieństwie do artysty jednak, wyprawa odbyła się w głąb Ameryki, a jej zwieńczeniem było Hollywood. Nieustannym towarzyszem sfilmowanych perypetii Kolektywu, wokół których skonstruowane jest „Made in USA”, była łódź niewiele mniejsza niż ta, którą wypłynął Ader. Zatrzymując się w miasteczkach założonych w dziewiętnastym wieku jako utopijne formy organizacji społecznych i rozmawiając ze spotkanymi ludźmi o marzeniach, tęsknotach, a przede wszystkim – barwnej historii każdego z nich – twórcy odbyli własną wędrówkę w „poszukiwaniu cudowności”. Zaskakujące często efekty odsłaniają niecodzienne i odmienne od ogólnie przyjętych standardów modele organizacji wspólnot, ale także osobistych przestrzeni życia, związanych z mieszkaniem, pracą, przyjaźnią i starością. Aktorzy na scenie wcielając się w kolejne historyczne i współczesne „przywiezione z podróży” postacie, wchodząc w interakcje z powstałym w USA wideo, na oczach widzów prezentując wytwarzaną w teatralnym „tu i teraz” mapę uwodzących, niekoniecznie jedynie marzycielskich, krajobrazów. Które być może rozpościerają się przed nami, jeśli choć na chwilę uda nam się zawiesić utarte, wyznaczane przez normy i tradycję schematy myślenia.

Na co dzień Jolanta Janiczak jest pisarką i dramaturżką, Magda Mosiewicz reżyserką filmów dokumentalnych i autorką prac wideo, Wiktor Rubin scenografem i reżyserem teatralnym, a Grzegorz Stępniak głównym programerem festiwalu filmowego Mastercard OFF CAMERA i krytykiem. W Teatrze Nowym w Słupsku utworzą Kolektyw Janiczak/Mosiewicz/Rubin/Stępniak pracujący wspólnie, bez podziału na role. Za punkt wyjścia obierając materiał filmowy nakręcony podczas ich podróży przez Stany Zjednoczone. Podobnie jak dzisiejsza Ameryka – pełen sprzeczności, wewnętrznych napięć i konfliktów oraz fascynujących powidoków.

Najbliższe spektakle:
03.10.2019, godz. 19.30
19.10.2019, godz. 18.00
20.10.2019, godz. 18.00

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *