Kopia ma uratować pomnik

Słupskiemu Pomnikowi Powstańców Warszawskich grozi destrukcja. Mimo częstych remontów zdobiąca go rzeźba niszczeje w oczach. Aby ja uratować zostanie zastąpiona trwalszą kopia, a oryginał trafi do Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

O przyszłości wyjątkowego pomnika rozmawiano w słupskim ratuszu. Nad możliwością ocalenia monumentu dyskutowali między innymi urzędnicy miejscy, konserwatorzy zabytków, plastycy oraz społecznicy. Przedstawiono kilka różnych koncepcji. Dzieło poświęcone bohaterom Warszawy niszczeje od wielu lat mimo dość często przeprowadzanych remontów i konserwacji. Pomnik przeszedł wiele. Między innymi był zaatakowany przez wandali, zgubny wpływ na niego mają także czynniki atmosferyczne. Wiele detali zostało zniszczonych. W trakcie spotkania ustalono, że orginał zostanie zastąpiony brązową kopią.

Oryginał ma trafić do Muzeum Pomorza Środkowego. Pieniądze na sporządzenie jego kopi z będą chcieli pozyskać aktywiści ze Stowarzyszenia Inspiracje. W tym celu będą starać się o dotację z Ministerstwa Kultury. Wykonanie jego kopii ma kosztować około 200 tysięcy złotych. Na razie pomnik został przysłonięty plandeką.

Słupski Pomnik Powstańców Warszawskich jest najstarszym tego typu dziełem w kraju. Początki monumentu sięgają roku 1945. 15 września tego roku odsłonięty został bowiem prowizoryczny, wzniesiony z desek pomnik, symbolizujący mur warszawski, na którego tle Niemcy dokonywali masowych egzekucji Polaków. Rok później został zastąpiony monumentem, który znamy obecnie. Pomnik wzniesiono z cegieł przywiezionych ze zniszczonej Warszawy. Jego budowa w Słupsku była nieprzypadkowa. Do miasta w roku 1945 trafiło wielu warszawiaków.
Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *