Co z emeryturą i rentą po Brexicie?

Brexit stał się faktem. Razem z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej pojawiło się wiele pytań. Nurtują też one naszych rodaków, którzy mieszkali i pracowaliw Zjednoczonym Królestwie. Część z nich dotyczy kwestii ubezpieczeń społecznych.

31 stycznia 2020 r. był ostatnim dniem członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.    1 lutego 2020 r. weszła  w życie umowa o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii          i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej.  Umowa wprowadza okres przejściowy, który potrwa do końca 2020 r. W tym czasie nadal będą obowiązywały przepisy rozporządzeń unijnych dotyczących koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Oznacza to, że osoby, które pracowały w Wielkiej Brytanii i w Polsce mogą ubiegać się o emeryturę lub rentę z ZUS lub z brytyjskiej instytucji ubezpieczeniowej na dotychczasowych zasadach.

Osoby, które mieszkają obecnie w Polsce, mogą składać wnioski o emeryturę lub rentę z instytucji brytyjskiej w najbliższej placówce ZUS.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *