Pomorscy terytorialsi szkolili się z Brytyjczykami

Żołnierze brytyjscy przyjechali do Polski żeby uczestniczyć w szkoleniu zintegrowanym 71. i 73. Batalionu Lekkiej Piechoty (blp) 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej (7PBOT).

 

Przez dwa tygodnie lutego 2020 r. na terenie Strzepcza w powiecie wejherowskim, jedenastu instruktorów z 2nd Batalionu Duke of Regiment Lancaster’s, brało udział w szkoleniu naszych żołnierzy z 71. blp z Malborka i 73. blp ze Słupska. Zaproszeni podoficerowie, pod dowództwem porucznika, wpierw uczestniczyli we wspólnych ćwiczeniach z Polakami aby później, jako instruktorzy, dzielić się z nimi swoją wiedzą i umiejętnościami.

Dzięki takiej formie współpracy można było maksymalnie wykorzystać czas przeznaczony na szkolenie terytorialsów. Nasi żołnierze, pod okiem brytyjskich instruktorów zdobyli nowe umiejętności oraz doświadczenie, które z powodzeniem będą wykorzystywać podczas swojej służby w myśl hasła: „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. Okazało się, że zarówno wyposażenie, jaki i metody szkolenia, nie różnią się zbytnio od tych, które mają zastosowanie w sojuszniczej armii. W dodatku, tego typu współpraca była doskonałą okazją do podszlifowania swojego angielskiego.

Brytyjski regiment to jednostka z ogromną tradycją, jej żołnierze służyli podczas pierwszej i drugiej wojny światowej, a ostatnio wykonywali swoje zadania w trakcie misji w Afganistanie. Na stałe stacjonują w północno-zachodniej Anglii. W zeszłym roku terytorialsi z 7PBOT rozpoczęli współpracę z tą jednostką. W wyniku podjętych działań zorganizowano wspólne ćwiczenia. W planach są kolejne przedsięwzięcia z ich udziałem.

Dowódcą 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest kmdr Tomasz Laskowski, były zastępca dowódcy „morskich komandosów” – Formozy. W skład brygady wchodzą obecnie dwa bataliony – 71. Batalion Lekkiej Piechoty z Malborka i 73. Batalion Lekkiej Piechoty ze Słupska. W planach jest utworzenie trzeciego batalionu w Kościerzynie. Docelowo brygada ma liczyć około dwaipół tysiąca żołnierzy, dla których rejonem odpowiedzialności jest województwo pomorskie. Do zadań terytorialsów podczas pokoju należy pomoc miejscowej ludności w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych, ochrona przed destabilizacją i dezinformacją. Współpraca z innymi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo na terenie działania brygady. W trakcie konfliktu – prowadzenie działań we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *