Koronawirus – 50 mln zł z przeznaczeniem na zeroprocentowe pożyczki dla firm z Pomorza

Zarząd Województwa Pomorskiego przyjął warunki przekazania dodatkowego wkładu finansowego z regionalnego programu operacyjnego do Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), który będzie odpowiedzialny za dystrybucję środków w regionie. Jest to część przedsięwzięcia, które samorząd realizuje we współpracy z BGK od 2016 roku. Obecnie, w trybie pilnym zwiększamy jego wartość finansową oraz dostosowujemy przeznaczenie pożyczek do potrzeb przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji w wyniku kryzysu wywołanego przez epidemię.  

– Przekierowanie środków unijnych wymaga sekwencji kroków – wyjaśnia wicemarszałek Wiesław Byczkowski. – Dzisiejsza decyzja przybliża nas do udostępnienia dodatkowych 50 mln zł przedsiębiorcom, ale jeszcze tego nie zapewnia. Dotychczas do naszych rozwiązań udało się przekonać Komisję Europejską, następnie opracowaliśmy szczegółowe warunki ratunkowego wsparcia dla firm, które skonsultowaliśmy z ekspertami. Dziś natomiast ustaliliśmy zasady, na których przekażemy dodatkową pulę w zarządzanie naszemu partnerowi, Bankowi Gospodarstwa Krajowego.

Stosowna umowa między samorządem a BGK zostanie zawarta w najbliższych dniach – opiewać będzie na kwotę blisko 51,5 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

– Teraz liczymy na szybkie działania po stronie BGK – dodaje wicemarszałek Byczkowski. – Konieczny jest bowiem wybór przez niego konkretnych instytucji finansowych, które bezpośrednio będą udzielały wsparcia pomorskim przedsiębiorcom. Oczekujemy, że w połowie maja będzie już jasne, do jakich instytucji finansowych firmy będą mogły się zwrócić o zeroprocentowe pożyczki z naszych środków.

– Dużo łatwiej zadysponować środki, które mają status środków nie unijnych, a środków własnych województwa – uzupełnia wicemarszałek. – W stosunku do środków własnych stosowne decyzje podejmujemy równie szybko, ale sama ścieżka jest dużo krótsza. W efekcie, kwota dodatkowych 30 mln zł ze środków własnych województwa, którą w Wielki Czwartek przesunęliśmy na pożyczki dla przedsiębiorców, będzie dostępna zaraz po majówce.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *