Profesor nauk medycznych w słupskim szpitalu

Dr hab. Katarzyna Pawlak-Osińska pracująca w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku otrzymała tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Najwyższy tytuł naukowy przyznał lekarce prezydent RP Andrzej Duda. Zarząd słupskiego Szpitala złożył Pani Profesor gratulacje z okazji otrzymania tytułu naukowego.

Prof. Katarzyna Pawlak- Osińska urodziła się 23 maja 1964 roku w Bydgoszczy, w rodzinie lekarskiej (Tata- internista, Mama- laryngolog). Naukę w liceum odbyła w klasie z rozszerzonym językiem angielskim.

W 1988 roku ukończyła studia na kierunku lekarskim Akademii Medycznej im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, po czym uzyskała specjalizacje z: otolaryngologii, audiologii i foniatrii oraz organizacji ochrony zdrowia.

Jej niekwestionowaną pasją zawodową jest słuch i zmysł równowagi.

Stopień doktora nauk medycznych uzyskała w 1993 roku na podstawie rozprawy o fizjologii i patologii błędnika, otrzymując za te pracę najwyższe wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi.

Dalszy rozwój naukowy i praca habilitacyjna były kontynuacją zainteresowań narządami zmysłów oraz zawierały nowe zagadnienia: otolaryngologii dziecięcej, manifestacji laryngologicznej chorób ogólnoustrojowych, takich jak niewydolność nerek, celiakia, nadciśnienie tętnicze, alergia, bielactwo oraz uwarunkowania szumów usznych- zagadnienia aktualnie najmniej zgłębionego w otolaryngologii.

Jest autorką i współautorką łącznie 303 prac; wśród publikacji znajduje się 13 rozdziałów w monografiach i podręcznikach oraz 1 monografia własna.

W roku 2010 została mianowana na stanowisko profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przez 13 lat była kierownikiem Zakładu Patofizjologii Narządu Słuchu i Układu Równowagi na tym Uniwersytecie oraz Kierownikiem Pododdziału Audiologii i Foniatrii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im A. Jurasza w Bydgoszczy.

Od roku 2016 roku przez 3-letnią kadencję sprawowała funkcję Dziekana Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Od 1 października 2019 roku pracuje w Naszym Szpitalu jako koordynator oddziału otorynolaryngologicznego.

Mieszka w Ustce. Posiada troje dzieci, dwoje synów i córkę- wszyscy są lekarzami; mąż – neurochirurg zmarł w 1999 roku.

Pasjonuje się literaturą, najbardziej kocha kryminały z dedukcyjnym wątkiem oraz biografie. Od 5 roku życia jeździ na nartach, choć, jak sama mówi, jest to jedyna aktywność fizyczna, którą lubi, poza długimi spacerami z psem. Jest smakoszem kawy z różnych stron świata.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *