Budowa obwodnicy Słupska i Kobylnicy przechodzi do fazy projektowej!

Wyczekiwana obwodnica Słupska coraz bliżej realizacji. Już w lutym br. poseł Piotr Müller zapowiadał wykonanie tej inwestycji. Teraz oficjalnie budowa obwodnicy Słupska i Kobylnicy w ciągu drogi krajowej nr 21 została zatwierdzona w programie 100 obwodnic. W ramach projektowanej inwestycji planowane jest powstanie nowego odcinka drogi szybkiego ruchu o długości ok. 9 km. Projekt zostanie skonsultowany z samorządowcami oraz mieszkańcami regionu. Podstawowym celem stworzenia obwodnicy Słupska i Kobylnicy jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.

– Nie mam wątpliwości, że ta inwestycja jest bardzo potrzebna i oczekiwana przez mieszkańców. Dlatego od samego początku zabiegałem o wpisanie jej na listę rządowego programu 100 obwodnic. Nowa droga wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców i zmniejszy korki w Słupsku. Każde takie działanie to kolejny krok w rozwoju naszego regionu i samej ziemi słupskiej.- podkreśla rzecznik rządu, poseł na Sejm RP Piotr Müller.

Inwestycja w bezpieczeństwo

Dzięki budowie obwodnicy Słupska i Kobylnicy ciężarówki ze słupskich ulic przeniosą się na drogę szybkiego ruchu. Inwestycja znacząco przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców, a także zwiększy przepustowość dróg w Słupsku.

Rozwój regionu

Inwestycja będzie powiązana z realizacją ciągu drogi ekspresowej S6, która jest planowana
w najbliższych latach. Obecnie budowana jest pierwsza część tej trasy w kierunku Trójmiasta. Budowa obwodnicy poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego
i regionalnego. Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia
i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.

Planowany etap prac

Dla obwodnicy Słupska i Kobylnicy w ciągu DK21 prowadzone są prace przygotowawcze związane
z opracowaniem dokumentacji i uzyskaniem decyzji administracyjnych. Planowane są konsultacje
z samorządowcami oraz mieszkańcami na temat inwestycji. Ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy planowane jest na II połowę 2023 r., a zawarcie umowy w II kwartale 2024 r. Roboty budowlane realizowane będą w latach 2025-2028. Natomiast w  2025 roku zakończy się budowa drogi ekspresowej S6. Przetarg na pozostałe odcinki drogi S6 zostanie ogłoszony w tym roku. Na odcinku Gdynia – Bożepole Wielki trwają już zaawansowane prace budowlane.

– Kierujemy do realizacji kolejne zadania z Programu budowy 100 obwodnic. Słupsk i Kobylnica zyskają tak bardzo potrzebne mieszkańcom i kierowcom obwodnice. Obecny rząd udowodnił wielokrotnie, że dotrzymuje danego słowa. Nie tak dawno ogłosiliśmy realizację 100 obwodnic, głównie średnich
i mniejszych miejscowości, a dotychczas uruchomiona została już ponad połowa zadań z tego programu
. – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Program budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030

Program 100 obwodnic jest jednym z pięciu flagowych programów tzw. Piątki na 100 dni, zapowiedzianej po wyborach i realizowanej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Na budowę 100 obwodnic o łącznej długości ok. 820 km przeznaczonych zostanie blisko 28 mld zł.

W ramach Programu budowy 100 obwodnic w województwie pomorskim powstanie 5 obwodnic:

obwodnica Brzezia w ciągu drogi krajowej nr 25,

  • obwodnica Człuchowa w ciągu drogi krajowej nr 22/25,
  • obwodnica Słupska/Kobylnicy w ciągu drogi krajowej nr 21,
  • obwodnica Starogardu Gdańskiego w ciągu drogi krajowej nr 22,
  • obwodnica Sztumu w ciągu drogi krajowej nr 55.
Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *