Seniorze nie daj się oszukać

Policjanci systematycznie przypominają o tym, jak nie paść ofiarą oszustw, którzy wyłudzają pieniądze metodą „na policjanta” i „na wnuczka”. Te działania profilaktyczne sprawiają, że policjanci otrzymują coraz więcej zgłoszeń od starszych osób, które wykazały się czujnością i nie dały się okraść. O dwóch próbach oszustw zostali poinformowani wczoraj słupscy policjanci. Szczęśliwie oszczędności nie utraciły kobiety w wieku 75 i 85 lat. Pamiętajmy o tym, że policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy i nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie.

Policjanci przypominają, że pomimo ciągle prowadzonych akcji profilaktycznych przestępcy nadal wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji i wyłudzają pieniądze od starszych osób. Oszuści wciąż modyfikują swoje działania. Sprawcy coraz częściej wykorzystują zaufanie społeczeństwa do policji i podają się za mundurowych. Przestępcy, dzwoniąc do swoich ofiar, podszywają się za funkcjonariuszy i proszą o pieniądze, które mają służyć do przeprowadzenia akcji policyjnej.

Wczoraj do 82-letniej mieszkanki powiatu słupskiego zadzwonił mężczyzna, który podszywając się pod policjanta, poinformował seniorkę, że jest prowadzona akcja policyjna i potrzebne są jej oszczędności. Podobny telefon otrzymała 75-letnia słupszczanka, którą osoba podająca się za policjanta nakłaniała do wzięcia pożyczki gotówkowej. W obu przypadkach sprawcy nie otrzymali żadnych pieniędzy ani wartościowych przedmiotów.

Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY NIE ŻĄDAJĄ PRZEKAZANIA PIENIĘDZY, nie proszą o wzięcie kredytu, nie angażują obywateli w swoje zadania ani nie zabezpieczają ich oszczędności do rozwiązania sprawy kryminalnej. W sytuacji, gdy ktoś prosi o pieniądze w rozmowie telefonicznej, najprawdopodobniej jest oszustem chcącym je wyłudzić. W momencie, gdy podejrzewamy, że mamy do czynienia z oszustem, zawsze możemy zakończyć taką rozmowę telefoniczną. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń prosimy o kontakt z Policją pod nr 112. Warto również skontaktować się z najbliższą rodziną i powiadomić ich o próbie oszustwa.

Zwracamy się z apelem, również do osób młodych. Rozmawiajmy z rodzicami, dziadkami o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Wykorzystujmy okoliczności np. niedzielne obiady, różnego rodzaje święta, jak i przypadkowe spotkania na ulicy i ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *