Uczą seniorów jak nie dać się oszukać

Słupscy policjanci regularnie spotykają się z seniorami, z którymi rozmawiają na temat oszustw, których ofiarami padają osoby starsze. W minionym tygodniu przekaz trafił do blisko 100 osób. Seniorzy usłyszeli jak nie dać się paść ofiarą przestępców, którzy wykorzystując dobroć i łatwowierność osób starszych, wyłudzają od nich pieniądze. Dowiedzieli się jakie metody stosują oszuści i jak nie dać się im zwieść.

W minionym tygodniu funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku przeprowadzili kolejne akcje profilaktyczne skierowane do osób starszych, poświęcone tematowi oszustw metodami „na policjanta i na wnuczka”. Spotkania odbyły się w słupskim domu sąsiedzkim i w centrum organizacji porządkowych. Seniorzy dowiedzieli się o metodach, jakie stosują sprawcy, by doprowadzić ich do utraty ich oszczędności, gromadzonych często przez całe życie. Policjanci powiedzieli, jak należy zareagować w przypadku otrzymania telefonu z prośbą o pieniądze, biżuterię czy inne kosztowne rzeczy.

Mundurowi wyraźnie zaznaczyli, że prawdziwi policjanci nigdy nie angażują obywateli w swoje działania, nigdy nie proszą ich o przekazanie pieniędzy. Zaapelowali, aby każdy otrzymany telefon w sprawie podania swoich danych personalnych, numeru rachunku bankowego czy przekazania jakiejkolwiek kwoty pieniędzy był sygnałem, że może dojść do oszustwa. Wskazali, że w każdej takiej sytuacji należy natychmiast zadzwonić na numer alarmowy 112 i poinformować swoich bliskich.

Każdy rozmówca poza wskazówkami otrzymał ulotki informacyjne i został poproszony o podzielenie się nimi ze swoimi sąsiadami czy znajomymi. Kolejne spotkanie z seniorami odbędzie się dzisiaj w Centrum Organizacji Porządkowych przy ul. Niedziałkowskiego w Słupsku.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *