Kolejny przetarg na budowę odcinka drogi ekspresowej S6

Inwestycja drogi krajowej S6 nabiera tempa. Przyjęta przez Rząd premiera Mateusza Morawieckiego uchwała gwarantuje finansowanie ze środków Krajowego Funduszu Drogowego. Dzięki temu kolejne odcinki drogi powstaną szybciej niż we wcześniej planowanej formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Zgodnie z obietnicą Prezydenta Andrzeja Dudy, Pomorze zyskało środki na budowę trasy S6 z Programu Budowy Dróg. Ogłoszony zostanie dziś przetarg na następny odcinek priorytetowej dla mieszkańców Pomorza trasy S6. Inwestycja ta usprawni komunikację lokalną, ale poprawi też dojazd dla turystów. Obecnie obwodnica Słupska jest drogą dwujezdniową tylko w obrębie węzłów stąd konieczność jej rozbudowy.

– Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosi dziś przetarg na kolejny odcinek trasy S6. To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Słupska i Pomorza. Zgodnie z wcześniej złożonymi obietnicami realizujemy plan budowy drogi ekspresowej S6. Obecny przetarg to budowa jezdni o długości prawie 9,5km. Druga jezdnia w ciągu drogi S6 (obwodnica) wraz z niedawno ogłoszoną budową DK21 oraz planowaną drugą obwodnicą Słupska to spójny system drogowy, który usprawni dojazd nad morze i zapewni odciążenie zakorkowanego Słupska – mówi rzecznik rządu Piotr Müller.

Ogłoszenie kolejnego przetargu na budowę trasy S6

Dziś zostanie ogłoszony przetarg na kolejny odcinek trasy S6, a konkretnie tzw. drugą jezdnię aktualnej Obwodnicy Słupska. Fragment budowanej drogi to ok. 9,5 km odcinka zapewniający poszerzenie jezdni południowej do wymaganej szerokości 10 metrów wraz z poprawą jej odwodnienia. Na nowej trasie zostaną także zaprojektowane i wybudowane cztery obiekty mostowe, w tym największy z nich – drugi most przez rzekę Słupię.

 W ub. roku oddaliśmy do użytku drogę S6 od Szczecina do Koszalina. W przyszłym roku kierowcy uzyskają możliwość podróży Trasą Kaszubską od Gdyni do Bożegopola Wielkiego. Dzisiaj zaś robimy kolejny krok, aby docelowo połączyć Koszalin ze Słupskiem i Słupsk z Trójmiastem bezpieczną i komfortową drogą ekspresową – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Obwodnica podzielona na 3 odcinki budowy

Przetarg, który zostanie dziś ogłoszony obejmie budowę drugiego etapu istniejącej obwodnicy Słupska – budowę jezdni północnej na odcinkach międzywęzłowych. Fragment trasy rozciąga się na terenie województwa pomorskiego, w powiecie słupskim na oraz na terenie gmin Kobylnica i Słupsk.

Odcinek inwestycji zlokalizowany jest na odcinkach budowy jezdni północnej:

  • odcinek 1: pomiędzy węzłami Reblinko – Kobylnica – dł. 2340 m
  • odcinek 2: pomiędzy węzłami Kobylnica – Głobino – dł. 4970 m
  • odcinek 3: pomiędzy węzłami Głobino – Redzikowo – dł. 2200 m

Dobre drogi,  lepsza jakość jazdy

W ramach inwestycji budowy trasy S6 to wielki krok dla Pomorza. To długo wyczekiwany projekt przez mieszkańców, który ułatwi płynność w komunikacji. Dzięki tej budowie tworzona jest nowa, ekspresowa droga, która wpłynie na komfort podróżujących a także zwiększy bezpieczeństwo na trasie.

S6 będzie głównym łącznikiem między największymi miastami na północy Polski. To wspólny interes Pomorza, aby poprawić jakość przejazdów. Źródło finansowania w całości z budżetu państwa zapewnia szybszą realizację inwestycji. Jest to też potwierdzenie obietnic złożonych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Dodatkowe środki z budżetu państwa

Na projekt inwestycji S6 zostały przekazane dodatkowe fundusze z środków budżetu państwa, które zostały przeznaczone na ten odcinek trasy. Jeszcze w tym roku zostaną ogłoszone jeszcze przetargi na odcinki S6 między obwodnicą Słupska a Lęborkiem (Leśnicami). Dodatkowo w 2021 r. ruszą kolejne przetargi na odcinki od obwodnicy Słupska do Koszalina.

Efekty widoczne gołym okiem

W województwie pomorskim w trakcie budowy są już 3 odcinki trasy S6. Rozwój inwestycji wpływa na polepszenie jakości dróg nie tylko w regionie, ale i w Polsce. Obecnie trasa realizowana jest pomiędzy Bożympolem Wielkim a Gdynią o łącznej długości ok. 42 km. W przetargu powstaje też odcinek między Lęborkiem (Leśnicami) a Bożympolem Wielkim oraz duża i niezwykle ważna inwestycja dla Pomorza – S6 Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej: odcinek Chwaszczyno – Żukowo (ok. 16,3 km) oraz odcinek Żukowo – Gdańsk Południe (ok. 16 km) wraz z obwodnicą Żukowa (ok. 7 km).

– Budowa S6 to niezaprzeczalny fakt. Inwestycja jest w realizacji, a budowa kolejnych odcinków trwa. Jestem bardzo szczęśliwy widząc rozwój infrastruktury drogowej w naszym regionie. Postępy jakie obserwuję z miesiąca na miesiąca motywują mnie do jeszcze bardziej intensywnych działań na rzecz regionu. Zachęcam do śledzenia postępów prac na stronach internetowych  GDDKiA – powiedział Piotr Müller poseł na Sejm RP.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *