Przetarg na kolejny odcinek trasy S6 został dzisiaj ogłoszony!

Pierwszy przetarg na odcinek Bożepole Wielkie – Lębork (Leśnice) został ogłoszony już dzisiaj. Do końca 2025 powinniśmy pojechać całością trasy S6. 

– Dzisiaj kolejny raz udowodniliśmy, że dotrzymujemy słowa. Ogłosiliśmy przetarg na budowę odcinka trasy S6 Bożepole Wielkie – Lębork (Leśnice), a już lada moment ogłosimy przetargi na kolejne odcinki, w tym długo wyczekiwany Lębork – Słupsk. Bardzo się cieszę z szybkiego tempa realizacji tej inwestycji jakiego nabrała po wizytach Prezydenta Andrzeja Dudy w Lęborku i Premiera Mateusza Morawieckiego w Słupsku – podkreśla rzecznik rządu Piotr Müller.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na realizację w formule projektuj
i buduj blisko 23-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S6, tzw. Trasy Kaszubskiej między Leśnicami a Bożympolem Wielkim. Dzięki temu powstanie obwodnica Lęborka, a kierowcy zyskają możliwość szybszego przejazdu w kierunku Trójmiasta.

Odcinek S6 Bożepole Wielkie – Lębork (Leśnice) zostanie wybudowany jako dwujezdniowa droga ekspresowa po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, wraz z pasem awaryjnym. Na trasie przewidziano budowę węzłów Lębork Południe, Lębork Wschód, Łęczyce oraz rozbudowę węzła Bożepole Wielkie. Dzięki temu czas przejazdu tym odcinkiem skróci się o połowę, a także poprawi się bezpieczeństwo
i komfort jazdy.

Postępowanie przetargowe obejmuje kolejny odcinek drogi ekspresowej S6 realizowany po decyzji rządu o przeznaczeniu dodatkowych środków z budżetu państwa na budowę Trasy Kaszubskiej. Następne  przetargi na odcinki trasy do Słupska zostaną ogłoszone jeszcze w tym roku. Będą to zadania polegające na rozbudowie istniejącej obwodnicy Słupska do pełnych dwóch jezdni oraz budowie S6 od Lęborka do Słupska (podzielonego na kilka odcinków realizacyjnych).

Budowa drogi S6 jest już realizowana na odcinkach Bożepole Wielkie – Luzino, Luzino- Szemud oraz Szemud-Gdynia Wielki Kack. Zakończenie wykonywania robót na aktualnych odcinkach jest planowane zależnie od odcinka od lipca do października 2021. Jednoczenie trwa ogłoszony
w sierpniu br. przetarg na realizację bardzo ważnej dla Pomorza inwestycji – S6 Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej: odc. Chwaszczyno – Żukowo (16,3 km) oraz Żukowo – Gdańsk Południe (16 km) wraz z obwodnicą Żukowa (7 km).

– Nie możemy zapomnieć, że budowa drogi ekspresowej S6 już trwa. Zachęcam do śledzenia stron Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, gdzie na bieżąco są raportowane informacje
z budowy trasy na poszczególnych odcinkach. (
https://bit.ly/377FffY )– powiedział Piotr Müller, poseł na Sejm RP.

Droga ta zwiększy spójność sieci dróg krajowych, a przede wszystkim ułatwi komunikację zarówno mieszkańcom, jak i turystom. S6 jest najważniejszą trasą drogową Pomorza. Budowa ma ogromne znaczenie w połączeniu największych miast Polski Północnej m.in. Szczecina, Gdańska, Gdyni, Lęborka Słupska czy Koszalina. Dobra komunikacja w regionie to korzyści dla mieszkańców oraz turystów, dlatego jest to jedna z kluczowych inwestycji na Pomorzu.

Oprócz budowy drogi S6 trwają pracę nad rozbudową drogi DK21 Słupsk –Ustka. Łączny koszt budowy DK21 wyniesie ponad 100 milionów złotych. Pierwotnie przewidziana kwota na ten cel to nieco ponad 40 milionów. W sierpniu tego roku w obecności słupskiego posła Piotra Müllera, który zabiegał
o dodatkowe środki, została podpisana decyzja w tej sprawie przez wiceministra infrastruktury Rafała Webera. Spójne inwestycje w infrastrukturę drogową gwarantują znaczną poprawę warunków drogowych na Pomorzu.

W związku z realizacją „Programu na rzecz zwiększania szans rozwojowych Ziemi Słupskiej na lata 2019–2024” budowane są również drogi dojazdowe do trasy S6. Przypomnijmy, że łączny koszt tego programu to około 115 mln zł.

– Inwestycje drogowe realizowane są spójnie i rozważnie. Kompleksowa modernizacja czy budowa nowych dróg umożliwia mieszkańcom sprawne i przede wszystkim bezpieczne przemieszczanie się po regionie – powiedział Piotr Müller, poseł na Sejm RP.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *