Kontrole przy przejściach dla pieszych

Wynikiem działań dedykowanych niechronionym uczestnikom ruchu drogowego było m.in. podjęcie 46 interwencji w związku z nieprawidłowymi zachowaniami kierujących wobec pieszych na przejściach lub bezpośrednio przed nimi. Jedni przekraczali prędkość, inni nieprawidłowo omijali lub wyprzedzali, a pozostali nie stosowali się do przepisu dotyczącego obowiązku zatrzymania się przed pasami z chwilą zamiaru przejścia przez pieszego.

 

Policjanci słupskiej drogówki wzięli udział w wojewódzkich działaniach pn. „NURD”, w ramach których ujawnili blisko 50 nieprawidłowych zachowań kierujących wobec pieszych. Do wykroczeń dochodziło na pasach lub bezpośrednio przed nimi. Przy wskazaniu na konkretne manewry wykonywane przez kierujących, funkcjonariusze uświadamiali ich w zakresie stworzenia zagrożenia bezpieczeństwa dla innych uczestników ruchu drogowego.

Większość kierowców wiedziała o wejściu w życie nowych przepisów, ale nie wszyscy dokładnie je znali. W odpowiedzi na niewiedzę policjanci omawiali zmiany prawne i obligowali kierujących do stosowania ich w praktyce. Interwencje kończyły się nałożeniem mandatów i punktów karnych, a w niektórych przypadkach pouczeniem.

Przypomnijmy, że od 1 czerwca piesi mają pierwszeństwo już w momencie wchodzenia na pasy. Sami muszą jednak pamiętać, że używanie telefonów na przejściu jest zabronione i zagrożone karą do 500 zł mandatu. Jednocześnie apelujemy o stosowanie się do nowych przepisów i każdorazowe zachowanie szczególnej ostrożności na przejściach i w ich okolicach.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *