Już ponad tysiąc uchodźców z Ukrainy leczył słupski szpital

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku leczył już 1007 pacjentów uchodźców z Ukrainy. W słupskim szpitalu pomoc medyczną otrzymują zarówno dorośli, jak i dzieci.

– Przebywający w Polsce uchodźcy z Ukrainy mogą liczyć w naszym szpitalu na udzielenie pomocy medycznej na takich samych zasadach jak obywatele polscy – mówi Andrzej Sapiński, prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – Nasz personel stara się włączyć hospitalizację dodatkowych pacjentów ukraińskich w system leczenia, tak aby proces ten odbywał się bez szkody dla polskich pacjentów. Serdecznie dziękuję pracownikom naszego szpitala, że stają na wysokości zadania i sprawnie pomagają uchodźcom.

Od 24.02.2022 roku do 02.06.2022 r. w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku leczono łącznie 521 dzieci. Na SOR udzielono pomocy 247 dzieciom z czego 97 wymagało przeniesienia na Oddział Pediatryczny lub Chirurgii Ogólnej dla Dzieci celem dalszego leczenia. Ponadto mamy uciekające z Ukrainy urodziły w słupskim szpitalu 8 maluchów. W trybie ambulatoryjnym leczono 276 dzieci w ramach Nocnej Opieki Chorych oraz Poradni Chirurgii Ogólnej dla Dzieci.

Głównymi przyczynami hospitalizacji są: infekcja górnych dróg oddechowych, zakażenie żołądkowo-jelitowe, drobne urazy. Przedział wiekowy leczonych w szpitalu dzieci waha się od 1 dnia do 17 roku życia. Obecnie na oddziałach szpitalnych przebywa dzieci z Ukrainy.

W grupie pełnoletnich uchodźców z Ukrainy w słupskim szpitalu leczono łącznie 476 osób. 170 osób otrzymało pomoc na SOR oraz na innych oddziałach szpitalnych: wewnętrznym, kardiologicznym, neurologicznym, nefrologicznym, hematologicznym, chemioterapii, ortopedii, chirurgii ogólnej, neurochirurgicznym oraz ginekologiczno-położniczym. W trybie ambulatoryjnym leczono 306 osób w ramach Nocnej Opieki Chorych, POZ, Poradni Chorób Zakaźnych, Poradni Onkologicznej, Poradni Chirurgii Stomatologicznej oraz Stacji Dializ. Głównymi przyczynami hospitalizacji wśród osób dorosłych są :choroby onkologiczne dotychczas leczone na Ukrainie, choroby internistyczne i urazy. Przedział wiekowy leczonych uchodźców z Ukrainy mieści się od 18 do 87 roku życia. Obecnie leczonych na oddziałach szpitalnych jest 4 pełnoletnich obywateli Ukrainy. – Do liczby leczonych w naszym szpitalu uchodźców należy dodać także grupę prawie 300 dzieci z ukraińskich domów dziecka, które zostały ewakuowane do ośrodków wypoczynkowych w Runowie, Rowach i Ustce – mówi Anetta Barna – Feszak, wiceprezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – Szpitalni pediatrzy przebadali wszystkie maluchy, aby zorientować się w jakim są stanie zdrowia. Od przyjazdu nasz personel stale monitoruje stan zdrowia dzieci i organizuje im pomoc.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *