Młody twórca stworzył plakaty promujące dawstwo szpiku dla słupskiego szpitala

W holu przed Oddziałem Hematologicznym i Transplantacji Szpiku Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku pojawiły się plakaty promujące rejestrację w bazie potencjalnych dawców szpiku. To dzieło pochodzącego z Dębnicy Kaszubskiej studenta szczecińskiej Akademii Sztuki.

 

Sebastian Zakrzewski studiuje grafikę projektową, zajmuje się projektowaniem logotypów, wydawnictw, identyfikacją wizualną. Gdy zaczął zastanawiać się nad tematem pracy licencjackiej myślał o tym, by miała ona wartość nie tylko artystyczną, ale też była użyteczna i promowała szczytne działanie. Ostatecznie, po rozmowie z mamą, która jest pielęgniarką oddziałową na słupskiej hematologii, zdecydował się na wizualizację typograficzną projektu, który na propagować walkę z chorobami krwi.

– Plakaty są częścią wizualizacji typograficznej promującej dawstwo szpiku, którą przygotowałem. Cieszę się, że mogły one znaleźć miejsce w szpitalu, właśnie przy oddziale, który walczy z chorobami krwi – mówi pan Sebastian. – Moim celem było tak wykorzystać hasła promujące zaangażowanie w leczenie chorych, by przykuwały wzrok, zwracały uwagę. Dlatego zastosowałem triki w postaci zmian literniczych, aby zafrapować odbiorcę. To takie smaczki jak np. odwrócone litery, których lustrzane odbicie nawiązuje do bliźniąt genetycznych.

Pan Sebastian sam na razie nie zarejestrował się w bazie potencjalnych dawców, ale praca nad projektem oraz rozmowy z mamą, która pracuje z chorymi na nowotwory krwi, skłoniła go do przemyślenia tego kroku. – I będę do tego namawiał innych. Mam też nadzieję, że będą przekonywać do tego moje plakaty, które wiszą w szpitalu – mówi.

 Takie działania aprobuje zarząd słupskiego szpitala. – Szpital to miejsce terapii, ale od dawna staramy się, by ściany nie raziły surowością, a hole sterylną bielą. To jest właśnie przestrzeń do promowania prozdrowotnych zachowań i cieszymy się, gdy młodzi ludzie nas w tym wspierają – mówi Andrzej Sapiński prezes zarządu szpitala.

– Przypomnijmy, że podobne działanie promowaliśmy rok temu, gdy uczniowie Liceum Plastycznego stworzyli na jednej ze ścian przy SOR mural promujący szczepienia przeciwko COVID-19 – dodaje Anetta Barna-Feszak, wiceprezes zarządu słupskiego szpitala.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *