Prestiżowa nagroda dla słupskie muzeum

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zostało Laureat nagrody EMA Prize  Europejskiej Akademii Muzealniczej 2022. Kapituła doceniła międzynarodowy projekt Identity on the Line

EMA Prize jest to nagroda przyznawana przez Radę Akademii wyłącznie w przypadku, gdy działania muzeów zostaną uznane za wyjątkowo ważne i wartościowe, stanowiące przykład działalności muzealniczej. Przyznawaną od 2009 roku nagrodę EMA otrzymały: Muzeum Galileusza, Florencja, Włochy (2011 r.), Europeana, Haga, Niderlandy (2013 r.) oraz POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich, Warszawa, Polska (2016 r.).

Nagrodę EMA, która trafia do laureata na rok, stanowi współczesna rzeźba szwajcarskiej artystki, Etienne Krähenbühl (1953- ). Nagroda zostanie wręczona podczas dorocznego spotkania EMA w Eschsur Alzette, w Luksemburgu, w sobotę 10 września 2022 roku.

 

Nagrodzony projekt współfinansowany w ramach Programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”, którego jednym z partnerów jest słupskie muzeum,

W ramach wspólnego projektu realizowanego od 2019 roku sześć europejskich muzeów i jeden uniwersytet badają procesy migracyjne, które miały miejsce w Europie w ostatnich stu latach:

Polska: Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku bada strukturę demograficzną Pomorza związaną ze zmianą granic w efekcie drugiej wojny światowej.

Chorwacja: Etnografski muzej Istre bada wynikającą z politycznej historii Istrii wieloetniczną  populację 200 tysięcy emigrantów z okresu po zakończeniu drugiej wojny światowej.

Dania: Knud Rasmussens Hus koncentruje się na migracji Grenlandczyków do Danii od 1945 r. do czasów obecnych.

Litwa: Uniwersytet Wileński bada proces migracyjny związany z litewskimi i polskimi Żydami zmuszonymi do opuszczenia kraju po jego okupacji przez Związek Radziecki.

Norwegia: Vest-Agder Museum bada tymczasową migrację 500 tysięcy niemieckich żołnierzy pomiędzy 1940 i 1945.

Słowenia: Muzej novejše zgodovine Slovenije skupia się na migracji ludności z dawnych republik jugosłowiańskich do Słowenii.

Szwecja: Ájtte, Svenskt Fjäll-och Samemuseum zwróciło uwagę na wymuszone migracje pośród Samów.

Liderem projektu jest Muzeum Vest-Agder z Kristiansand w Norwegii.

 

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *