Prof. Katarzyna Pawlak-Osińska, Ordynator Oddziału Otorynolaryngologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku, odebrała gratulacje od Prezydenta RP z okazji uzyskania tytułu profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu.

– Z powodu pandemii dość długo czekałam na uściśnięcie dłoni Pana Prezydenta. Sam Akt Nominacji dotarł do mnie pocztą w lipcu 2020 roku czyli przeszło dwa lata temu. Ale nie miał on tego smaku bez wizyty w Pałacu Prezydenckim  – mówi prof. Katarzyna Pawlak-Osińska. – Zaproszenie od Prezydenta to wielkie wydarzenie, chyba najpiękniejszy moment w mojej karierze naukowej. Tym bardziej, że dotyczyło ono także mojej Rodziny.

Swój tytuł profesorski prof. Pawlak – Osińska dedykowała swoim dzieciom i wnukowi, także jako  przesłanie na całe życie, że nawet największe przeciwności losu nie powinny nas pozbawiać realizacji marzeń.

– Każdy posiada talenty, dużo talentów, trzeba je tylko odkryć i wyszlifować – zaznacza prof. Pawlak – Osińska. – Myślę, że ja zostałam obdarzona talentem pisania i mówienia, więc kariera naukowa nie była dla mnie ciężarem. Niemniej los niczego mi nie ułatwiał- gdy moja trójka dzieci była jeszcze mała, zmarł mój mąż. Był ciepłym człowiekiem, jego spokój i pogoda ducha otaczały nas jak kokon. Nauczył mnie, że nikomu niczego nie wolno zazdrościć- każdy ma inne potrzeby, inne wyzwania i inne radości… Trzeba iść własną drogą, cierpliwie i pogodnie To moje życiowe motto- pragnę je przekazać wszystkim, którzy są smutni, zrezygnowani, którzy porównują się z innymi i to ich wpędza w kompleksy. Nie czyńmy żadnych porównań-  jesteśmy pięknem i mądrością, każdy inaczej i każdy może oraz powinien sięgać gwiazd, swoich własnych wymarzonych gwiazd….   – dodaje pani profesor.

Gratulacje z okazji wręczenia przez prezydenta RP dyplomu z nominacją profesorską składa Zarząd słupskiego szpitala. – Wspieramy rozwój zawodowy i naukowy naszych pracowników, gdyż mamy świadomość, że dzięki pogłębianiu wiedzy i kompetencji naszych pracowników wpływamy na lepszą jakość opieki nad naszymi pacjentami – mówi Andrzej Sapiński, prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.

 – Pani Pawlak – Osińska w naszym szpitalu znana jest nie tylko jako znakomity naukowiec i pedagog, ale przede wszystkim jako świetny lekarz i ordynator oddziału. Pani profesor po prostu jest bardzo lubiana przez pacjentów – dodaje Anetta Barna – Feszak, wiceprezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. Prof. Katarzyna Pawlak- Osińska urodziła się 23 maja 1964 roku w Bydgoszczy, w rodzinie lekarskiej (Tata- internista, Mama- laryngolog). Naukę w liceum odbyła w klasie z rozszerzonym językiem angielskim.

W 1988 roku ukończyła studia na kierunku lekarskim Akademii Medycznej im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, po czym uzyskała specjalizacje z: otolaryngologii, audiologii i foniatrii oraz organizacji ochrony zdrowia.

Jej niekwestionowaną pasją zawodową jest słuch i zmysł równowagi. Stopień doktora nauk medycznych uzyskała w 1993 roku na podstawie rozprawy o fizjologii i patologii błędnika, otrzymując za te pracę najwyższe wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi.

Dalszy rozwój naukowy i praca habilitacyjna były kontynuacją zainteresowań narządami zmysłów oraz zawierały nowe zagadnienia: otolaryngologii dziecięcej, manifestacji laryngologicznej chorób ogólnoustrojowych, takich jak niewydolność nerek, celiakia, nadciśnienie tętnicze, alergia, bielactwo oraz uwarunkowania szumów usznych- zagadnienia aktualnie najmniej zgłębionego w otolaryngologii.

Jest autorką i współautorką łącznie kilkuset prac naukowych oraz własnej monografii naukowej. W roku 2010 została mianowana na stanowisko profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przez 13 lat była kierownikiem Zakładu Patofizjologii Narządu Słuchu i Układu Równowagi na tym Uniwersytecie oraz Kierownikiem Pododdziału Audiologii i Foniatrii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im A. Jurasza w Bydgoszczy.

Od roku 2016 roku przez 3-letnią kadencję sprawowała funkcję Dziekana Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Od 1 października 2019 roku pracuje w Naszym Szpitalu jako koordynator oddziału otorynolaryngologicznego. Mieszka w Ustce. Posiada troje dzieci, dwoje synów i córkę- wszyscy są lekarzami.

Pasjonuje się literaturą, najbardziej kocha kryminały z dedukcyjnym wątkiem oraz biografie. Od 5 roku życia jeździ na nartach, choć, jak sama mówi, jest to jedyna aktywność fizyczna, którą lubi, poza długimi spacerami z psem. Jest smakoszem kawy z różnych stron świata.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *