Lekarze słupskiego szpitala testują kolejnego robota operacyjnego

Kolejna nowinka techniczna zawitała na blok operacyjny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. Tym razem słupscy chirurdzy testują robota operacyjnego Da Vinci. To już kolejny robot, który pojawił się na testy do słupskiego szpitala.

Dążenie do procesu robotyzacji i udzielania świadczeń medycznych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku jest naturalnym efektem długoletnich działań podejmowanych przez zarząd i personel szpitala. – Ostanie lata to czas, gdy znacznie rozwinął się w naszej placówce zakres operacji przeprowadzanych metodami laparoskopowymi, czyli małoinwazyjnymi bez użycia tradycyjnego skalpela – mówi Andrzej Sapiński, prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – Dzięki zastosowaniu tych metod pacjenci dużo szybciej dochodzą do zdrowia, mają dużo mniejsze dolegliwości bólowe, szybciej się rehabilitują i wcześniej wychodzą zdrowi ze szpitala do domu. Ponieważ zabiegi laparoskopowe są w słupskim szpitalu stosowane z dużym powodzeniem, kolejnym pożądanym etapem unowocześniania zabiegów proponowanych przez placówkę będzie zakup robota operacyjnego – dodaje prezes Sapiński.

Nowoczesny robot medyczny umożliwia wykonywanie skomplikowanych operacji chirurgicznych. – Wyspecjalizowana kadra, którą posiadamy może podjąć się wykonywania  zabiegów w zakresie takich gałęzi medycznych, jak urologia, ginekologia, chirurgia bariatryczna, neurochirurgia oraz chirurgia ogólna i onkologiczna – tłumaczy Anetta Barna – Feszak, wiceprezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.

W celu przygotowania personelu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku do wdrożenia robotów operacyjnych w placówce utworzono Zespół ds. Robotyki, nad którym przewodnictwo objął dr n .med. Jarosław Feszak. W skład zespołu wchodzą lekarze z oddziałów: urologicznego, pediatrycznego, położniczo – ginekologicznego, chirurgii ogólnej i onkologicznej i oddziału otolaryngologicznego, a także kierownik bloku operacyjnego.

Członkowie zespołu ds. robotyki odbyli szereg spotkań roboczych z przedstawicielami firm oferującymi roboty operacyjne. Podczas tych spotkań prezentowane były możliwości poszczególnych robotów operacyjnych. Takie prezentacje zorganizowały firmy: Medtronic (robot Hugo R.A.S> system), CMR Surgical (robot Versius), Synektik (robot Da Vinci IV generacji). Obecnie członkowie zespołu ds. robotyki biorą udział w szkoleniach praktycznych z obsługi robotów operacyjnych. Szkolenia te oferowane są przez firmy produkujące roboty. Obecnie w słupskim szpitalu testowany jest robot Da Vinci. Testy potrwają do poniedziałku, 6 lutego do godz. 12.00.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *