Wzorowa postawa znalazcy

Co zrobić z portfelem który znaleźliśmy np. na ulicy? Znalezienie portfela nie uprawnia „szczęśliwego znalazcy” do zawłaszczenia tego przedmiotu. Wzorowym zachowaniem wykazała się osoba, która na jednej z ulic Słupska zauważyła leżący portfel. Kobieta przyniosła go na najbliższy komisariat, a policjanci po kilkudziesięciu minutach, przekazali go w ręce nieświadomego zagubienia swojego portfela, mieszkańca Słupska.

Chwilę przed rozpoczęciem majowego weekendu, do jednego ze słupskich komisariatów zgłosiła się kobieta, która znalazła na ulicy portfel. Ustalenie jego właściciela nie wymagało od funkcjonariuszy ciężkiej i mozolnej pracy. Policjanci zajrzeli do środka, gdzie poza drobną sumą pieniędzy i kartami bankowymi, znaleźli dokumenty, na podstawie których ustalili adres właściciela portfela. Następnie mundurowi pojechali do jego miejsca zamieszkania, gdzie nikogo nie zastali. W rozmowie z sąsiadami ustalili numer telefonu, zadzwonili do właściciela i po kilkudziesięciu minutach przekazali zgubę w jego ręce. Jak się okazało, słupszczanin nie był świadomy, że zgubił portfel. Był wdzięczny zarówno policjantom, jak i osobie, która znalazła portfel na ulicy.

Kobieta, która znalazła portfel na ulicy zachowała się wzorowo. Przywłaszczenie cudzej rzeczy może mieć przykre konsekwencje prawne. Zgubienie portfela prawie dla każdej osoby jest prawdziwą katastrofą. Poza różnymi sumami pieniędzy, które znajdują się w środku, olbrzymim problem jest utrata dokumentów, a także kart płatniczych. Co zrobić, gdy znajdziemy portfel na ulicy? Najlepiej jest oddać go do biura rzeczy znalezionych lub w najbliższym komisariacie Policji. Oddanie rzeczy osobie uprawnionej to obowiązek każdej osoby, która znalazła np. portfel na ulicy czy w parku. Poszukiwanie właściciela na własną rękę może być jednak bardzo trudne, chociażby ze względu na fakt, że obecne dowody osobiste nie zawierają informacji o miejscu zamieszkania.

Nie zawsze konieczne jest przekazanie portfela policjantom lub oddanie go do biura rzeczy znalezionych. Jeżeli zauważyliśmy zgubę w budynku publicznym (urzędzie, szpitalu), możemy oddać ją zarządcy budynku. W takich miejscach bardzo często znajduje się monitoring i ochrona, zatem znalezienie właściciela jest dużo łatwiejsze. Podobnie sprawa wygląda w przypadku rzeczy znalezionych w komunikacji miejskiej. Tutaj należy oddać portfel kierowcy autobusu. Pamiętajmy, że zagubiony portfel może spowodować bardzo duże utrudnienie w życiu osoby, która go zgubiła. Konieczność zastrzeżenia kart płatniczych i wyrobienia nowych dokumentów jest czasochłonna, a przekazanie portfela odpowiednim służbom pozwoli na oszczędzenie nerwów takiej osobie i możliwy szybki zwrot zagubionej rzeczy jej właścicielowi.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *