Ustka z prestiżowym wyróżnieniem

Ustka zdobywa 9 miejsce w rankingu „Liderzy inwestycji” pisma samorządowego Wspólnota. Wyróżnienie odebrał burmistrz Jacek Maniszewski podczas XXI Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Katowicach.

Ranking tworzony jest na podstawie całości wydatków majątkowych poniesionych w ostatnich trzech latach 2020–2022 per capita czyli w przeliczeniu na mieszkańca.

To najważniejsze coroczne zestawienie prezentujące aktywność inwestycyjną samorządów. A właśnie ona jest podstawą podejmowania przez mieszkańców decyzji wyborczych. Ludzie oceniają jak zmieniło się ich miasto, ile ulic i parkingów powstało, jak bardzo zmienił się tabor komunikacji miejskiej, czy przybyły obiekty infrastruktury sportowej i rekreacyjnej” – czytamy na stronie Wspólnoty.

W Ustce najważniejszą inwestycją ostatnich lat była budowa Transportowego Węzła Integracyjnego im. Jacka Graczyka. Na częściowo zdegradowanym terenie powstał nowoczesny dworzec autobusowy (którego Ustka do tej pory nie miała) oraz ulica Portowa z parkingami, w bezpośrednim sąsiedztwie bulwaru prowadzącego do portu i na plażę. Nowo powstały budynek dworca autobusowego wpisał się w sąsiedztwo – zabytkowy dworzec kolejowy, któremu przywrócona została dawna świetność – wiernie odtworzono charakterystyczne elementy: wieżyczkę i zegar dworcowy. Jednocześnie cały kompleks tworzy nowoczesne centrum obsługi pasażera, z poczekalnią, informacją turystyczną, przechowalnią bagażu, wypożyczalnią i stacją naprawy rowerów, zapewniając dostęp osobom z niepełnosprawnościami.

Kolejna inwestycja o niebagatelnym znaczeniu dla Ustki to rozpoczęta w 2022 roku, a ukończona obecnie budowa stadionu lekkoatletycznego. Jest to obiekt posiadający świadectwo kategoryzacji Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, z czym wiążemy nadzieję na organizację w Ustce ogólnopolskich zgrupowań i zawodów.

Natomiast z punktu widzenia samych mieszkańców istotne są na pewno remonty kolejnych ulic: Pogodnej, Nad Słupią, Zielonej, Rybackiej oraz powstanie placu zabaw i placu integracyjnego na terenach rekreacyjnych. Atrakcyjność turystyczną miasta zwiększyły z pewnością nowe odcinki międzynarodowej trasy rowerowej R-10 – szczególnie, wyjątkowo urokliwy, wiodący przez kładkę nad rzeką Słupią. Obecnie budujemy kolejny, ostatni już fragment tej trasy.

Wg rankingu poniesione w tym okresie wydatki inwestycyjne per capita to kwota 2 660,44 zł. Istotne jest to, że Ustka notuje stały wzrost, w latach 2017-2019 zajmowaliśmy 196 miejsce, w poprzedniej edycji (lata 2019-2021) miejsce 11. Metoda rankingu jest niezmienna od lat, dzięki czemu pozwala analizować zmiany pozycji. Nasze miasto porównywane jest w kategorii „inne” z 629 miejscowościami.

 

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *