Plebiscyt Tańce i Szaleństwo
|To było prawdziwe szaleństwo sportowe – plebiscyt, obiektywne wyniki i wyjątkowe tańce W sobotni wieczór (20 stycznia), w Domu Weselnym Felix w Słupsku odbył się wyjątkowy Bal Przyjaciół Sportu, podczas którego ogłoszono wyniki Plebiscytu Sportowego Ziemi Słupskiej w 2023 roku. To był pierwszy w historii taki plebiscyt, w którym nie zbierano kuponów, nie klikano w klawiaturę, by oddać głos na swoich kandydatów. Komisja zrobiła listę sportowców, trenerów i klubów, a kapituła (w jej składzie byli: Krzysztof Niekrasz, Jan Huruk, Eugeniusz Modrzejewski) ogłosiła ostateczne rozstrzygnięcia.
Z grona sportowców bezapelacyjnie pierwsze miejsce zajął dwukrotny mistrz Europy juniorów biegach na 100 i 200 metrów, wielokrotny mistrz Polski – Marek Zakrzewski z Akademii Młodego Lekkoatlety Słupsk. Główny laureat był nieobecny na imprezie, bo w tym czasie startował z powodzeniem w Luksemburgu, gdzie ustanowił nowy rekord Europy juniorów U20 w biegu na 200 m z czasem 20,80 s. Warto zaznaczyć, że ten znakomity sprinter ma wielką szansę, by w przyszłości zostać olimpijczykiem. Jego trofea odebrali rodzice Kinga i Jarosław Zakrzewscy. Druga lokata przypadła słupskiemu pływakowi Kacprowi Maksajdzie ze Skalara, który ostatnio przebywał na testach w Stanach Zjednoczonych. Trzeci był pięściarz Wadim Konszewicz ze Słupskiego Klubu Bokserskiego Energa Czarni.
Miano najlepszego trenera przyznano Tomaszowi Czubakowi (mistrz świata z 1999 roku z Sevilli w sztafecie 4×400 m), który zajmuje się szkoleniem Marka Zakrzewskiego. Akademia Młodego Lekkoatlety została najlepszym klubem. Największym talentem uznano piłkarkę Zofię Harmacińską (Uczniowski Klub Sportowy Sparta Sycewice), wicemistrzynię Polski w grze 1×1. Małgorzata Pazda-Pozorska okazała się najlepszą zawodniczką w stawce kobiet.
Doceniono także zasługi szkoleniowe Ryszarda Hendryka z Sycewic. Ten trener słynie z doskonałej pracy z dziećmi i młodzieżą, a o osiągnięciach drużyn piłkarskich z Uczniowskiego Klubu Sportowego Sparta od wielu lat jest głośno w kraju. Pamiętano także o piłkarzu Łukaszu Stasiaku, który postanowił zakończyć karierę po dwudziestu dwóch sezonach. Wyróżnieni otrzymali nagrody, które wręczali: Małgorzata Lenart, Bożena Hołowienko i Rafał Szymański (w imieniu chorej prezydentki Słupska Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej), starosta powiatu słupskiego Paweł Lisowski, wójt gminy Kobylnica Leszek Kuliński, prezes Pomorskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki Jarosław Ścigała, olimpijczycy: Barbara Madejczyk i Jan Huruk, Eugeniusz Modrzejewski.
Imprezę wsparły firmy: Laminopol, Hurtownia Nabiałowo-Spożywcza Serkol, Słowiniec Poddąbie, Dym na Wodzie, Słupskie Smaki. Po oficjalnej uroczystości zaczęło się taneczne szaleństwo. W gronie świetnie bawiących się można było dostrzec byłe znakomitości królowej sportu: Mirosława Witka, Ewę Grecką, Dariusza Guzowskiego, Bogdana Zakrzewskiego, Marka Jakubczyka, Jana Hołowienko.
Lekkoatleci prawie nie schodzili z „parkietu”. Podobnie jak przedstawiciele badmintona: Piotr Żołądek i Agnieszka Szrajda (z domu Jaskuła). Znakomicie czuli się reprezentanci: futbolu – Aleks Hendryk, pływania – Dariusz Grondziewski, boksu – Jerzy Walczuk. Gromkimi brawami zostały nagrodzone występy dwóch par ze szkoły tanga argentyńskiego „Tango en la Rotonda”. Tym razem nie w sportowych strojach, a w eleganckich kreacjach zaprezentowało się prawie 120 osób. Wszystkich uczestników doskonale bawił wodzirej Sebastian Ludwiczuk. Jedzonko było pyszne. W niedzielę o czwartej rano skończyło się balowe szaleństwo. Teraz sportowcy i trenerzy muszą wrócić do ciężkiej pracy.
Bal Przyjaciół Sportu w sposób mistrzowski na złoty medal poprowadził emerytowany redaktor Krzysztof Niekrasz (był w złotej marynarce), dla którego był to już 35 bal w roli prowadzącego i organizatora. Do dobrej organizacji przyczynili się też: Jan Huruk i Eugeniusz Modrzejewski oraz Stanisław Karasek (właściciel lokalu).
Fot. Zbigniew Bielecki