Robot, który uczy chodzić w słupskim szpitalu

Na Oddział Rehabilitacyjny i Rehabilitacji Neurologicznej słupskiego szpitala trafił mobilny robot rehabilitacyjny do kończyn dolnych. To urządzenie, które umożliwia pionizacje i usprawnianie chodu u osób m.in. po udarach.

Fot. WSzS/Paulina Kawalec

Pan Bronisław to pacjent po uszkodzeniu rdzenia kręgowego z porażaniem czterokończynowym. Przyznaje on, że dzięki wsparciu fizjoterapeutów i nowemu urządzeniu stanął na nogi i bezpiecznie trenuje chód. Efekty już widać  – mężczyzna dzięki rehabilitacji już sam stawia pierwsze kroki przy balkoniku.

– Zanim robot do nas trafił pionizowaliśmy pacjentów przy schodach. Teraz jest to o wiele łatwiejsze – nie my musimy podtrzymywać chorego, tylko jest on zabezpieczony przez specjalną uprząż i odciążony dynamicznie, co gwarantuje większe bezpieczeństwo. Sam robot to taka bramka, która śledzi ruch pacjenta przy poruszaniu się, umożliwia ustawienie kilku prędkości, a nawet ułożenie toru przeszkód, który pacjent może bezpiecznie pokonywać przy asekuracji robota  – mówi Oskar Wierzbicki, fizjoterapeuta z Oddziału Rehabilitacyjnego i Rehabilitacji Neurologicznej słupskiego szpitala.

Robot trafił do słupskiego szpitala dzięki dofinansowaniu z Funduszu Medycznego, który udzielił dotacji w wysokości stu procent ceny jego zakup – 499 tys. 500 zł.

– To niezwykle istotne, by pacjenci z urazami neurologicznymi byli bezpiecznie i skutecznie rehabilitowani. Ogromna w tym rola fizjoterapeutów, ale urządzenia takie jak ten robot bardzo ich w tym wspomagają. Cieszmy się,  że nasi pacjenci mogą korzystać z takich udogodnień i szybciej odzyskują sprawność  – przyznają Andrzej Sapiński i Anetta Barna-Feszak z zarządu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku Sp. z.o.o.

Fot. WSzS/Paulina Kawalec

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *