Środa, 23 lipca 2014 roku, Imieniny: Sławy, Sławosza, Żelisławy  
Zbliżenia - Słupski dwutygodnik regionalny Zbliżenia - Słupski dwutygodnik regionalny
     Główna Archiwum PDF Dla reklamodawców Kontakt Fotogalerie Topy regionu Wirtualny spacer
menu:

e-Prenumerata
Zbliżeń

POGODA SŁUPSK:
godz. 03:00

Temp.: °C
Ciśn.: hPa
Wiatr: km/h
Śnieg: mm
Deszcz: mm


CZYTELNIA

gazeta
rozwiń spis treści
gazeta gazeta
Słupsk, 2009-05-08
O leczeniu akupunkturą rozmawiamy z lekarzem chorób wewnętrznych, specjalistą akupunktury Jolantą Lewand-Paprocką ze Słupska
Leczenie przez nakłuwanie
Akupunktura to terapia o tysiącletniej tradycji wywodzącej się ze Wschodu. Efekt terapeutyczny osiąga się przez wkłuwanie cienkich metalowych igieł na określone punkty na powierzchni ciała człowieka, położonych na przebiegu kanałów energetycznych, czyli tzw. meridianów. Proszę powiedzieć jakie są korzyści z takiego zabiegu?

- Akupunktura pomaga leczyć wiele dolegliwości, takich jak ból głowy, bóle reumatyczne, astma, nadciśnienie, bezsenność. Może być stosowana nawet przy operacjach na otwartym sercu. Metoda ta przynosi dobre samopoczucie i odprężenie psychiczne. Ma działanie przeciwbólowe, poprawia krążenie w naczyniach włosowatych, a także pobudza organizm do usuwania wolnych rodników. Może być stosowana przy leczeniu nerwic i depresji oraz przy zwalczaniu nałogu palenia.

Jakie są główne wskazania do stosowania akupunktury?

- Są to schorzenia układu kostno – stawowego, neuralgie, nerwobóle, bóle głowy, migrena, bóle w kamicy nerkowej, porażenia i niedowłady, choroba wrzodowa, choroby alergiczne skóry, otyłość.

A w jakich przypadkach akupunktura nie jest wskazana?

- W przypadku zmian ropnych skóry, nadużywania środków odurzających, hemofilii, chorób psychicznych, chorób zakaźnych, gruźlicy, zaburzenia krzepnięcia krwi, w wieku niemowlęcym.

Czy można stosować tę metodę leczenia w chorobach nowotworowych?

- Choroby nowotworowe wywołują przerzuty i dlatego stanowią przeciwwskazanie do akupunktury. Jednak podejmowane są próby oddziaływania przeciwbólowego. Wówczas zabieg może spowodować obniżenie temperatury i zmianę przebiegu choroby.

Jak przebiega zabieg?

Najpierw lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem dotyczący jego dolegliwości. Bada puls, temperaturę ciała, a także tęczówkę oka i podeszwy stóp. Następnie bada się tętno i ogląda język. Informacje te pozwalają postawić diagnozę. Następnie pacjent kładzie się na plecach lub boku. Różne punkty na ciele człowieka zostają poddane stymulacji za pomocą igły. Do zabiegu akupunktury wykorzystuje się specjalne igły stalowe, które nie mają wewnątrz kanału. Jednorazowe igły wkłuwa się w odkażoną powierzchnię skóry. Igły można wkłuwać pod różnymi kątami. Przez chwilę pacjent może odczuwać ból, ale zdarza się, że niczego nie czuje. Ważne, aby w czasie zabiegu pacjent leżał spokojnie i był rozluźniony. Ma to ułatwić wkłucie, zminimalizować ból i zapobiec skrzywieniu bądź złamaniu igły. Liczba wkutych igieł może wynieść od jednej do nawet dwudziestu. Specjalista sam decyduje, na jak długo wkłute igły pozostaną w ciele człowieka. Najczęściej jest to około 15 minut. Po upływie tego czasu igły zostają usunięte. Sukces zabiegu zależy również od tego, czy pacjent stosuje dietę i czy prowadzi zdrowy styl życia.

Jak szybko można odczuć poprawę?

- Niektórzy pacjenci odczuwają ją już po kilku dniach. Zdarza się, że przez chwilę samopoczucie może być gorsze, ale zazwyczaj jest to dobry znak świadczący o tym, że zabieg się udał. Niektórzy czują się lepiej częściowo lub całkowicie zaraz po wkłuciu igieł, ale zdarza się to dość rzadko.

Czy akupunktura może całkowicie wyleczyć?

- Akupunktura nie jest w stanie wyleczyć wszystkich schorzeń. Poprawa w niektórych schorzeniach występuje po 1-2 zabiegach, a w innych dopiero po zakończeniu całej serii, czyli 10-15 zabiegów. W wielu chorobach akupunktura przynosi poprawę związaną z polepszeniem komfortu życia codziennego, a także może wyleczyć niektóre zaburzenia.

Czy mogą wystąpić objawy uboczne?

- Po zabiegu w miejscu wbicia igły może pojawić się niewielki siniak. Nie jest to jednak groźne. Skutkiem ubocznym może być senność, dlatego po zabiegu nie zaleca się prowadzenie samochodu.

Czy można zakazić się chorobą podczas nakłuwania?

- Igły po każdym zabiegu zostają poddane sterylizacji i są stosowane tylko u jednego pacjenta.. W związku z tym nie ma ryzyka zakażenia.

Leokadia Lubiniecka
1161
gazeta

Dodaj komentarz:

 
gazeta
Autor:
Mail: (nie będzie wyświetlany)
Komentarz:
 
  - wpisz słowo z obrazka (ochrona antyspamowa)
  
gazeta
Online: 8

Odwiedzin dzisiaj: 204
Wyświetleń dzisiaj: 210
Odwiedzin: 2766306
Wyświetleń: 3480114
Copyright Bednarek Media © 2006-2007
Wszelkie prawa zastrzeżone