Wiwat Akademia!

Słupska Akademia Pomorska obchodzi w tym roku jubileusz 45-lecia powstania uczelni. Z tej okazji zorganizowano wiele różnorodnych imprez. Jubileuszowe obchody zbiegły się w czasie z Bałtyckim Festiwalem Nauki, który cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem wśród mieszkańców Słupska i regionu.

_IMG_9329

Obecnie na Akademii Pomorskiej istnieją trzy wydziały: Wydział Filologiczno-Historyczny, Wydział Matematyczno-Przyrodniczy i Wydział Edukacyjno-Filozoficzny. W ich obszarze działa 10 instytutów i 3 katedry. Uczelnia posiada także jednostki ogólnowydziałowe, tj.: Wydawnictwo Naukowe, Archiwum Uczelniane i Bibliotekę Główną oraz międzyuczelniane: Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych, Centrum Sportowo-Rehabilitacyjne, Studium Informatyki.W AP zatrudnionych jest około 400 pracowników naukowo-dydaktycznych, w tym 92 profesorów i 260 doktorów. Zajęcia prowadzone są także przez profesorów z innych naukowych instytucji krajowych i zagranicznych. Rektorem jest prof. dr hab. Roman Drozd. Prorektorem ds. kształcenia – prof. Joanna Bernagiewicz, prorektorem ds. programów europejskich i współpracy z gospodarką – prof. dr hab. Zbigniew Osadowski, prorektorem ds. nauki – prof. dr hab. Tadeusz Sucharski.

Na Akademii Pomorskiej studiuje obecnie 4300 studentów na 25 kierunkach i stu specjalnościach w systemie studiów stacjonarnych i zaocznych. Do tej pory mury uczelni opuściło ponad 52 tysiące absolwentów.

Z okazji jubileuszu w holu Wydziału Filologiczno-Historycznego otwarte zostały dwie wystawy okolicznościowepn. „Zatrzymane w kadrze…” oraz „Byli wśród nas…”. Pierwsza z nich prezentuje ciekawe fotografie przedstawiające m. in. historyczną bazę naukowo-dydaktyczną uczelni, Juwenalia z lat 80-tych ubiegłego stulecia, ważne wydarzenia kulturalno-naukowe i sportowe minionych lat, czy prasę akademicką. Druga z wystaw „Byli wśród nas ..” to swoisty hołd złożony profesorom, którzy włożyli znaczący wkład w życie naukowe i organizacyjne uczelni. Głównym punktem jubileuszowych obchodów było Święto Uczelni, w trakcie którego odbyły się m. in. uroczyste promocje doktorskie, wręczono medale i odznaki „Za zasługi dla Uczelni”. Uroczystość zakończył występ wokalno-taneczny w wykonaniu studentów Instytutu Muzyki AP,

Akademia Pomorska w Słupsku już po raz dwunasty zorganizowała Bałtycki Festiwal Nauki. – Podczas tegorocznego Festiwalu nie zabrakło ciekawych imprez: warsztatów, pokazów, wykładów, zajęć laboratoryjnych, czy konkursów, skierowanych do wszystkich lubiących odkrywać tajemnice otaczającego nas świata, począwszy od przedszkolaków, po uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz dorosłych – mówi Katarzyna Mudryk-Praszczak, rzeczniczka uczelni. – Zainteresowanie BFN z roku na rok wzrasta, a świadczą o tym chociażby zapisy na zajęcia dzieci i młodzieży z Malborka, Koszalina, Lęborka, czy Polanowa.

W pierwszym dniu Festiwalu odbywały się imprezy zorganizowane w poszczególnych instytutach, a drugiego dnia „Piknik naukowy”, w trakcie którego można było odkryć ciekawostki dotyczące kosmosu w mobilnym planetarium, obejrzeć pokazy słupskich fizyków, wykonać badania profilaktyczne, wziąć udział w zajęciach proekologicznych i prozdrowotnych.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *