Murem w obronie szpitala

Słupska Solidarność, a także poseł Jolanta Szczypińska apeluje w obronie słupskiego szpitala.
Zarząd Sejmiku województwa Pomorskiego w Gdańsku chce 25 maja br. podjąć decyzję o przekształcenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w spółkę prawa handlowego. Solidarność i poseł Jolanta Szczypińska stanowczo sprzeciwiają się temu. Zapowiadają zmasowane protesty w obronie szpitala.

Niezależnie od sympatii politycznych i przynależności partyjnych powinniśmy bronić szpitala przed prywatyzacją, bo nie niesie ona nic dobrego dla pacjentów, przeciwnie nie zdrowie, a pieniądze i zysk staną się podmiotem. Dobro chorego zepchnięto na plan dalszy. Przecież to nasz wspólny majątek. Szpital budowany był ponad 20 lat i powstawał z naszych pieniędzy twierdzi – Jolanta Szczypińska. Szpitale nie są miejscem zarabiania pieniędzy. Maksymalizowania zysku. Szpitale maja służyć i pomagać ludziom, bo wszyscy będziemy kiedyś jego pacjentami.

DSC_7514-001                                                       Fot. Wojciech Bielecki

Stanowisko słupskiej Solidarności jest jednoznaczne. Jesteśmy zdecydowanie przeciwni- mówi przewodniczący Zarządu Regionu Słupskiego Stanisław Szukała przekształceniu szpitala w jednoosobową spółkę prawa handlowego. Sytuacja pacjenta po przekształceniu nie poprawi się, jedynie utrudni dostęp  mniej zamożnym mieszkańcom, których nie będzie stać na leczenie. Nikt nie mówi o gwarancji pracy pracowników, a wiemy że to niesie za sobą zwolnienia. To jest próba przejęcia majątku przez decydentów rządzących województwem.

NIK ocenia,że sytuacja pacjentów w szpitalach skomercjalizowanych nie poprawiała się. Utrudniono jedynie dostęp ludzi do specjalistycznych gabinetów i oddziałów.Już dziś brakuje oddziału hepatologicznego. Pacjenci chorzy na wątrobę muszą jeździć do Gdańska. Zapowiadamy akcję protestacyjną na szeroka skalę, o terminie której powiadomimy dokładnie. Odbędzie się pikieta przed szpitalem. Pojedziemy do Gdańska 20 maja na posiedzenie komisji zdrowia i na sesje 25 maja Sejmiku Województwa Pomorskiego.
Dyrektor szpitala Andrzej Sapiński opowiedział się za komercjalizacją słupskiego szpitala. To dziwne skąd taki pośpiech panie dyrektorze, przecież szpitala w Lęborku, z którego Pan przyszedł nie skomercjalizowano. Był Pan chwalony, za dobre zrządzanie placówką. Wszyscy mieliśmy nadzieję, że jest pan panaceum dla pacjentów, lekarzy i szpitala , tymczasem mieszkańców spotkał srogi zawód. Skąd  taka determinacja, by sprywatyzować obiekt ?

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *