Bociany rozdane

„20 czerwca 2015 roku w Strzyżynie (gm. Damnica) podczas XIV Powiatowych Obchodów Dnia Działacza Kultury po raz trzynasty rozdane zostały Białe Bociany. Oznacza to, że pierwsze Bociany za twórczość artystyczną, upowszechnianie i ochronę dóbr kultury przyznano laureatom w 2003 roku! Warto podkreślić, że zostało przyznanych już 36 takich statuetek. Liczba ta świadczy o tym, że taką nagrodę ma już wielu twórców i animatorów kultury z powiatu słupskiego. Są one najwyższą nagrodą przyznawaną w dziedzinie kultury przez powiat.

Laureaci „Białego Bociana 2015”
Białego Bociana 2015 za dorobek publicystyczno-dziennikarski o istotnym znaczeniu dla powiatu słupskiego otrzymał społecznik, animator kultury i dziennikarz – Włodzimierz Lipczyński ze Słupska

IMG_2468

Białego Bociana 2015 za wybitne osiągnięcia w fotografii reporterskiej, dorobek wydawniczy oraz trwanie po stronie prawdy i piękna otrzymał Jan Maziejuk ze Słupska – wybitna postać (zdobył aż 49 nagród w konkursach fotograficznych m.in. w Warszawie, Pradze , Moskwie).

Białego Bociana 2015 za osobowość pisarską otrzymała poetka oraz dziennikarka – Czesława Długoszek z Objazdy. Na łamach „Powiatu Słupskiego” i „Wsi Tworzącej” od kilku lat zamieszcza artykuły, w których przypomina dawne zwyczaje wiejskie oraz tradycje.

IMG_2472

Fot.Zbigniew Bielecki

Nagrodę Pieniężną Starosty Słupskiego za szerzenie kultury i muzyki myśliwskiej otrzymała wokalistka, kompozytorka, instruktorka i animatorka kultury – Marta Sikora z Kępic.
Nagrodę Pieniężną za popularyzowanie tańca współczesnego i osiągnięcia artystyczne otrzymała Magdalena Jednachowska z Bierkowa.

IMG_2503Za twórczość literacką, prozatorską i publicystyczną nagrodzona została Agnieszka Dul z Dębnicy Kaszubskiej – poetka i dziennikarka.

Kolejna nagroda pieniężna powędrowała do Mieczysława Krymskiego z Żochowa – za wierność tradycji, miłość do muzyki, poezji i ludzi.
Ostatnią Nagrodę Pieniężną Starosty Słupskiego za podtrzymywanie tradycji rękodzieła artystycznego otrzymał Klub Haftu Artystycznego przy Domu Kultury w Ustce.

Statuetki i nagrody wyróżnionym wręczył starosta słupski Zdzisław Kołodziejski.
Powiatowym obchodom Dnia Działacza Kultury towarzyszył I Festiwal Współczesnej Piosenki Wiejskiej. Padający deszcz nie przeszkodził występującym zespołom. Festiwal zakończył się zabawą ludową.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *