Piknik Historyczny i Jarmark Gryfitów

Niewiele brakowało i w tym roku Słupszczanie nie spotykaliby się, co niedziela na Rynku Rybackim. Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku rozpoczęło niezbędne prace remontowe na zabytkowym Spichlerzu Richtera i istniała obawa, że plac budowy zajmie całą przestrzeń, w obrębie której odbywały się dotąd Jarmarki. Udało się jednak wygrodzić dosyć miejsca, by w letnie niedziele pojawiali się tam wystawcy z przedmiotami niezwykłymi, ciekawymi, kolekcjonerskimi oraz rękodziełem.

Niestety, straciliśmy scenę! Dlatego Jarmarki Gryfitów odbywają się w tym roku pod hasłem „Kramy koło bramy”, a dodatkowe atrakcje przewidziano tylko na inaugurację i zakończenie cyklu imprez – mówi Joanna Rutkowska z działu oświatowego MPŚ

S0212870

Od soboty na dziedzińcu zamkowym rozpocznie się – „Piknik historyczny z Przyjaciółmi Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku”. Impreza zostanie zorganizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku w ramach dofinansowania przyznanego przez Miasto Słupsk.

4 i 5 lipca (w sobotę i w niedzielę) na jeden dzień przeniesiemy się w czasie – do XII wieku i do lat siedemdziesiątych XX wieku.

IMG_3863

4 lipca (sobota)

Zostań przyjacielem Słupska. Jarmark Gryfitów ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku”

Spotkanie pod hasłem: Karta z historii Pomorza – „W grodzie Bogusława I”

S0222871

Dziedziniec przed Zamkiem Książąt Pomorskich w Słupsku ożyje za sprawą wojów i niewiast zepoki pierwszych książąt pomorskich. Zaprezentowane zostanie XII-wieczne obozowisko słowiańskie przed wyprawą morską oraz szeroki wachlarz historycznych nawiązań do przeszłości związanych ze sferą militarną, rzemieślniczą czy kulturowo-obyczajową. Odbędą się wczesnośredniowieczne konkursy zręcznościowe i gry związane z okresem piastowskim, warsztaty bazujące na dawnych rzemiosłach (w tym kulinarne) oraz inscenizowana zabawa historyczna z udziałem publiczności poparta opowieściami o tradycjach grodów pomorskich sprzed wieków.

5 lipca (niedziela)

Poczta i numizmaty. Przyjaciele przyjaciół – słupski oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Jarmark Gryfitów ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku”

Podczas spotkania przybliżony zostanie fragment powojennej historii Słupska. W związku z 3rocznicą otwarcia krypty w kościele św. Jacka, miejsca pochówku ostatnich Gryfitów Anny deCroy i jej syna Ernesta Bogusława, przeniesiemy się w lata siedemdziesiąte ubiegłego wieku. Klimat tamtych czasów przywołają wspomnienia znanych i mniej znanych słupszczan, specjalnie przygotowane wystawy plenerowe oraz koncerty słupskiego zespołu Syberia. Za niewielką opłatą będzie można także spróbować trudnej sztuki konnej jazdy.

Przyjaciele muzeum przygotowali liczne konkursy dla dorosłych i dzieci, a także dwie gry wielkoformatowe na planszach o wymiarach 4×4 metry, które pokazują jak teraźniejszość czerpie zhistorii miasta. Natomiast członkowie słupskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego pokażą „perełki” ze swoich kolekcji i pomogą każdemu, kto chciałby zbierać numizmaty, wyceniając przyniesione monety, banknoty oraz medale.

Podczas pikniku wolontariusze Komitetu Społecznego „Dar dla Muzeum” przeprowadzą zbiórkę funduszy na zakup muzealiów. Inicjatywę, która spotkała się z bardzo życzliwą reakcją słupszczan, rozpoczęto podczas tegorocznej Nocy Muzeów.

 

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *