Witkacy na wakacjach

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku tętniło dzisiaj życiem Podhala, a to za sprawą otwarcia 2 nowych wystaw tematycznie związanych z tym regionem.Wystawy pt „ Witkacy na Wakacjach” prezentowanej w salach czasowych muzeum i „Kultura Ludowa Podhala” w salach Młyna Zamkowego. Na wystawie zaprezentowano fotografie i 30 pasteli ze Zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem oraz przedmioty tematycznie związane z Podhalem.

Na wystawach jest ponad sto obiektów: zdjęć, portretów pastelowych, rysunków ołówkowych oraz archiwaliów. Pierwsza część, nazwana „Z domu”, obejmuje 60 fotografii z lat 1893-1913 – są to współczesne odbitki, bez retuszy, wykonane z oryginalnych szklanych negatywów. Tematyka zdjęć jest zróżnicowana: portrety, autoportrety, pejzaże.

_DSC4577

Druga część wystawa, zatytułowana „W kręgu teatralnym”, prezentuje ponad 20 portretów osób związanych z Towarzystwem Teatralnym działającym w przedwojennym Zakopanem: Józefa Fedorowicza, Marcelego Staroniewicza i Neny Stachurskiej (także ten, którego wielkoformatowa reprodukcja zdobi jeden ze słupskich bloków).

_DSC4598

Uzupełnieniem są rysunki i archiwalia. Trzecia część to „Varia”, wśród których zwraca uwagę wczesny portret Józefa Diehla – redaktora „Echa Tatrzańskiego”, na łamach którego publikował Witkacy.
Wystawie towarzyszy katalog.

_DSC4534
Komisarzem wystawy, autorką jej scenariusza i aranżacji jest Helena Pitoń z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, która wraz z panią dyrektor Anną Wende – Surmiak przybyła osobiście na wernisaż wystawy do słupskiego zamku. Pani Dyrektor wyraziła nadzieję na dalszą współpracę ze słupskim muzeum podarowała książkę pani dyrektor Marzannie Mazur, a ta odwdzięczyła się koszykiem ze słodyczami.

Warszawski malarz Arnold vander Ananicz namalował specjalnie i przekazał do słupskiego muzeum na ręce pani dyrektor obraz   „Witkacy 1000 lat Po”, który wręczył podczas uroczystości otwarcia wystawy.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *