25 lat powstania STO

25-lecie powstania Szkół
Społecznego Towarzystwa Oświatowego
i Koła Terenowego nr 68 STO w Słupsku,

30 listopada 1987 roku grupa rodziców i nauczycieli złożyła do Wydziału Społeczno – Administracyjnego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy wniosek o zarejestrowanie Społecznego Towarzystwa Oświatowego, dając możliwość zakładania społecznych szkół na terenie całego kraju.

Fala przemian dotarła również do Słupska. Bez specjalnego entuzjazmu ze strony władz oświatowych kilku nauczycieli akademickich z ówczesnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Słupsku, której inicjatorami byli Beata i Edward Zdrojkowie oraz Janusz Kwiatkowski, postanowili wraz z grupą rodziców utworzyć w Słupsku Społeczne Liceum Ogólnokształcące i Społeczną Szkołę podstawową.25 kwietnia 1990 r. odbyło się pierwsze walne zebrani członków Koła STO poświęcone wyborowi władz. 51 założycieli wybrało na prezesa Andrzeja Żurka.\

IMG_2761

Kurator Oświaty i Wychowania wydał decyzję w sprawie uruchomienia z dniem 1 września 1990r. Społecznej Szkoły Podstawowej przy ul. Szczecińskiej 67 i Społecznego Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Krzywej.
Wstępne egzaminy przeprowadzone 19 i 20 maja 1990 r. do liceum wyłoniły spośród 144 kandydatów 60 uczniów, którzy od września rozpoczęli naukę w 4 oddziałach.
Proces formalno-prawny i organizacyjny został zakończony. Powstały szkoły, bo potrafiono pokonywać trudności wspólnie nauczyciele z rodzicami. Pierwsze pięć lat działalności szkół to przeprowadzki do nowych obiektów polepszających warunki bytowe. SSP zaczynała w 3 pomieszczeniach przy ul. Szczecińskiej. W 1992 r. przeniosła się do byłego przedszkola „Alki” przy ul. Dunikowskiego, a w 1995 r. do byłego żłobka „Alki” przy Zygmunta Augusta i prowadzi tam swoją działalność do dzisiaj.

IMG_2820
Nie zwykle ważnym przedsięwzięciem było podjęcie decyzji o rozbudowie szkoły podstawowej. W marcu 2011 r. obiekt wzbogacił się o siedem sal dydaktycznych, hol o pow. 275 m² oraz piękną salę sportową. Natomiast liceum w 1993 r. otrzymało obiekt przy ul. Kilińskiego.
W 2012 r. Zarząd SKT dokonał racjonalizacji tworząc jeden Zespół Szkół STO obejmujący szkołę podstawową , gimnazjum i liceum. Wiązało się to z otrzymaniem obiektu przy ul. Banacha, gdzie mieści się obecnie gimnazjum i liceum.

IMG_2647-001

Fot. Zbigniew Bielecki

W tym roku przypada 25. rocznica działalności Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Z tej okazji odbyła się w Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku jubileuszowa uroczystość z udziałem uczniów, ich rodziców, absolwentów, byłych i obecnych nauczycieli i członków zarządu STO,
Chcemy wspominać dokonania z przeszłości z pełnym jej poszanowaniem, ale też pragniemy z optymizmem patrzeć w przyszłość, a obchody jubileuszu uczynić spontaniczną, wesołą formą konsolidacji naszego środowiska. Świętem młodości, optymizmu i aktywności – powiedział witając zebranych i zaproszonych gości Prezes Zarządu Samodzielnego Koła Terenowego nr 68 STO w Słupsku Zbigniew Sobolewski.

IMG_2777

Na sali w pierwszym rzędzie zasiedli: Senator RP Kazimierz Kleina, Wiceprezydent Słupska Krystyna Danilecka – Wojewódzka, wiceprezesi Zarządu Głównego STO Krystyna Norwa i Jolanta Truszewska, Sekretarz Generalny STO Andrzej Faracik, Dyrektor Biura ZG STO Renata Żabik oraz zaprzyjaźnieni dyrektorzy szkół.
Dzisiejsza uroczystość jest próbą weryfikowania dorobku, próbą jaką w swojej biografii przeżywa każda szkoła. Każdy jubileusz to połączenie tradycji z nowoczesnością, doświadczenia z młodością, wspomnień z planami. Dlatego dzisiejszy występ zaprezentujemy w trzech odsłonach: wczoraj, dziś i jutro. Zaznaczyć jednak chcę, że jest to podział umowny. Pamiętać trzeba bowiem, że pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość.- powiedział dyrektor Zespołu Szkół STO Andrzej Obałek, zapraszając wszystkich do obejrzenia przygotowanego przez nauczycieli, a w wykonaniu uczniów spektaklu upamiętniającego powstanie szkoły. Pomysłowa dekoracja, dobrze dobrana muzyka, a przede wszystkim doskonały występ zachwycił wszystkich zebranych, toteż młodym wykonawcom nie szczędzono oklasków. Brawa otrzymali również nauczyciele przygotowujący spektakl: Kamila Łukomska, Krzysztof Gałka i Łukasz Czarnecki.

IMG_2658
Gratulacje nauczycielom, rodzicom i uczniom na ręce prezesa Sobolewskiego wraz upominkami i listami gratulacyjnymi złożyli zaproszeni goście. Z uznanie przyjęty został medal Senatu RP wręczony przez Kazimierza Kleinę.
Nie zabrakło również wspomnień absolwentów, którzy podkreślali, że najważniejszymi walorami szkół STO są między innymi wysoko ustawiona poprzeczka odpowiedzialności za siebie i innych, nauka empatii i altruizmu tak rzadko spotykane we współczesnym świecie, kształcenie umiejętności słuchania, praca nad różnorodnymi projektami i metodami prezentacji rezultatów pracy, kształcenie postaw obywatelskich, umiejętność dostosowywania się do rynku pracy, rozwój cech indywidualnych każdego z uczniów, praca nad ujawnionymi talentami, umiejętne nawiązywanie i zacieśnianie więzi międzyludzkich.
Po oficjalnych uroczystościach odbył się w gościńcu „Młyn Słupski” Bal Absolwentów i Przyjaciół STO.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *