Europa to my… video

Sporą sensację wśród mieszkańców Potęgowa wzbudził przyjazd dziennikarzy z I programu telewizji polskiej. Ich przyjazd związany jest z realizowanym programem w Polsce pod hasłem „Europa to my” w którym autorzy prezentują miejsca gdzie powstały inwestycje ze środków europejskich i są dumą lokalnej miejscowości. Zaprezentowane w kolejnych odcinkach ośrodki będą konkurować o rolę gospodarza koncertu z udziałem gwiazd, który odbędzie się 30 sierpnia. O zwycięzcy zadecydują głosy widzów, słuchaczy i internatów. Właśnie do tego konkursu zostało zgłoszone Gminne Centrum Kultury w Potęgowie. 

bohaterowie programu wraz z realizatorami i prowadzącą

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Swoją miejscowość do konkursu mógł zgłosić każdy – mówi Justyna Wasyłko, instruktor edukacji kulturalnej. Kultura zawsze była bliska mojemu sercu, dlatego też oddaje jej serce, ale i ręce do pracy. A na brak zajęć w kulturze narzekać nie można. Od wielu lat prężnie działa Gminna Biblioteka Publiczna i Gminny Ośrodek Kultury. Początkowo warunki były trudne- małe biuro GOK, brak miejsca na książki w bibliotece. Wszystko zmieniło się w momencie podjęcia decyzji o budowie centrum. Po kilkunastu miesiącach intensywnie prowadzonych prac budowlanych, dziś obiekt cieszy nie tylko oczy, ale przede wszystkim serca.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Warto dodać, iż wcześniej na miejscu ośrodka było puste pole. Drzwi Gminnego Centrum Kultury w Potęgowie są szeroko otwarte dla wszystkich, niezależnie od wieku i specyfiki zainteresowań, dlatego grono uczestników i odbiorców działań stale się powiększa. W skład okazałego kompleksu Gminnego Centrum Kultury wchodzi profesjonalnie wyposażona sala widowiskowa, świetlica, sale zajęciowe: teatralna, plastyczna, taneczna, biblioteka publiczna, pomieszczenia administracji, zaplecze kuchenne oraz pokoje gościnne. Obiekt wyposażony jest też w zaawansowaną technologicznie i ekologiczną pompę ciepła, która wspomaga instalację grzewczą. Inwestycji nie udałoby się zrealizować, gdyby nie znaczący udział środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej – mówiła dalej Justyna Wasyłko.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

W Gminie Potęgowo zrealizowano wiele inwestycji ze środków pozabudżetowych i własnych. Te z zakresu ochrony środowiska, to m.in.: budowa i rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej oraz uzbrojenie działek budowlanych w Łupawie i Potęgowie, wykonanie kanalizacji oraz przepompowni ścieków w Grąbkowie, uszczelnienie dwóch kolejnych części międzygminnego składowiska odpadów komunalnych. Za ponad 10 mln zł wybudowano nowoczesny obiekt oczyszczalni ścieków, do którego trafiają ścieki z całego Potęgowa, Głuszyna, Głuszynka, Grapic i Darżyna. Powstały 52 przydomowe przepompownie ścieków i 5 przepompowni sieciowych.

W ramach inwestycji drogowych, częściowo dofinansowanych z UE, wyremontowano blisko 20 km dróg gminnych oraz współfinansowano ponad 10 km dróg powiatowych. Wartość wszystkich inwestycji to ponad 7,2 mln zł.
Gmina posiada atrakcyjne tereny dla inwestorów zainteresowanych budową wiatraków. Obecnie znajduje się tu 6 wiatraków, 3 są w trakcie budowy, a w planach kolejne 50.
Tą nowoczesną gminą sprawnie zarządza wójt Dawid Litwin – najmłodszy wójt na Pomorzu i jeden z najmłodszych w kraju.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *