Wójt ma nadzieję

W ubiegłym tygodniu w Warszawie wójt najbiedniejszej gminy w Polsce Smołdzino Arkadiusz Walach gościł z wizytą u Pani premier Ewy Kopacz. Przez ponad 50 minut przedstawiał sytuację swojej gminy i fakt, że 65 procent powierzchni zajmuje Słowiński Park Narodowy kolejne 35 procent to otulina, a gmina nie ma z tego żadnych realnych korzyści. Na jej terenie znajduje się tylko jeden zakład przemysłowy zatrudniający 50 pracowników.

Na spotkaniu poruszono bardzo dużo tematów rozmawiano o wielu inwestycjach gminy: szkole, termomodernizacjach, drogach, wodociągach, a także o programie naprawczym dla gminy.

DSC_2216

Fot. Bartosz Arszyński

Szefowa Rządu ze zrozumieniem i niekrytym wzruszeniem zapoznała się z raportem wójta.

Wcześniej podczas wizyty w Słupsku obiecała pomoc ze swojej strony, bo jak stwierdziła widzi zapał i chęć oraz pozytywne działanie mera gminy zmagającego się z wielkimi trudnościami, ale stawiającego im czoła.

_sm_0128-ok-001

Fot M. Śmiarowski/ KPRM

Pani premier obiecała pomoc. Bieżące potrzeby gminy to przede wszystkim kanalizacja, drogi, wodociąg i szkolnictwo. Osobna sprawą jest czerpanie korzyści i niepartycypowanie w kosztach własnych gminy Smołdzino SPN. Temu należy się bliżej przyjrzeć powiedziała. Nad tym będą pracować jej ministrowie.

Ewa Kopacz poprosiła wójta o stworzenie w ciągu 2 miesięcy dokumentacji projektowej na kanalizację trzech wsi gminy Smołdzino: Gardna Mała, Gardna Wielka i Wysoka. Dokumentacja jest żelaznym warunkiem na dofinansowanie przez rząd inwestycji. Wójt wie ,że ma na to zbyt mało czasu jednak nie traci nadziei. Wkrótce zaczną się prace nad stworzeniem dokumentacji dla gminy.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *